• Miejscowość

• SECHNA

Miejscowość położona w północno- wschodniej części gminy Laskowa, w wąskiej dolinie wzdłuż Sechlańskiego Potoku z malowniczo rozrzuconymi osiedlami na jego zboczach.Od strony zachodniej graniczy częściowo Sechna ze Strzeszycami i Krosną, od północy  z Dobrocieszem, od wschodu z Michalczową.
                Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1280 roku (Słownik Geograficzny- dyplom erekcyjny klasztoru starosądeckiego), a Jan Długosz wymienia w Liber Beneficjorum III Sechnę (Sechlnę) wśród wsi należących do kościoła parafialnego w Ujanowicach i zaliczaną przez księżną Kingę do uposażenia klasztoru starosądeckiego (do 1782 r.).

Przez cały czas Sechna rozwijała się i spełniała swoje zobowiązania wobec dworu w Żbikowicach i probostwa w Ujanowicach. Pańszczyzna została zniesiona tutaj w 1848 r., a ostatnią daninę mieszkańcy Sechnej dla probostwa w Ujanowicach złożyli w 1853 roku.
                Miejscowa tradycja podaje, że za czasów wojen polsko- szwedzkich w 1655 r. przebywali w Sechnej Szwedzi, a nazwisko Pajor- jest pozostałością po ich pobycie .
               Do roku 1910 dzieci uczyły się w Szkole w Ujanowicach. Od 1.02.1910 r. w wynajętym pomieszczeniu otwarto jednoklasową szkołę, a w rok później oddano do użytku budynek szkolny, który pełni tę funkcję do dziś. W budowie jest nowy obiekt szkolny.
               W czasach II wojny światowej ( na Sołtystwie i na Zabrzu) odbywało sie tajne nauczanie. Z narażeniem własnego życia i rodzin uczniów i mieszkańców wsi uczyli wówczas:

• prof. Wincenty Zelek,
        • Tomasz Kołodziej,
        • Franciszek Lipiński,
        • Zbigniew Pawłowski.

Ukrywał się tutaj kpt. Jan Uryga.

Obecnie mieszkańcy Sechnej utrzymują się w znacznej części z rolnictwa. Wieś posiada bogate tradycje sadownicze i przetwórcze. Wieś jest unowocześniana – nowe domy, asfaltowe drogi, nowoczesne suszarnie i chłodnie, gospodarstwo agroturystyczne. Atrakcją jest murowana kaplica pod wezwaniem M.B. Częstochowskiej, gdzie można podziwiać piękną panoramę klasztoru Jasnej Góry autorstwa Józefa Gwiżdż. Przez miejscowość prowadzi również Szlak Owocowy.

Obecnie powierzchnia Sechnej zajmuje 733, 36 ha. Na jej terenie znajdują się 133 domostwa, a liczba ludności wynosi 550 osób ( dane UG w Laskowej na dzień 31.12.2007 r.)