• Patron szkoły

• ŚWIĘTA JADWIGA- KRÓLOWA POLSKI ( 1374- 1399)

Córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki; po śmierci ojca (1382) w 1384 roku objęła rządy w Polsce. Zaręczona od 1378 roku z Wilhelmem Habsburgiem (synem arcyksięcia Leopolda III), poślubiła jednak w 1385 roku księcia litewskiego Jagiełłę, realizując w ten sposób projekt unii polsko- litewskiej. Jako dziedziczka królestwa, zajmująca pozycję równorzędną Władysławowi Jagielle, odegrała ważną rolę w polityce polskiej wobec Rusi (stała na czele podjętej w 1387 roku wyprawy, która odebrała Ruś Węgrom, przyłączając ją do Polski) oraz zakonu krzyżackiego (domagała się zwrotu ziemi dobrzyńskiej), miała swój udział w doprowadzeniu do ugody z Zygmuntem Luksemburskim w 1397 roku i aktywnie popierała chrystianizację Litwy.

Była osobą wysoko wykształconą, o wybitnych walorach umysłowych i moralnych. Skupiała sie wokół niej elita umysłowa ówczesnej Polski.
          W 1397 roku ufundowała w Pradze bursę dla scholarów z Polski i Litwy, a w 1399 roku zapisała swoje kosztowności na odnowienie Akademii Krakowskiej. Zmarła w tym samym roku, kilka dni po zgonie swojej nowo narodzonej córki Elżbiety Bonitacji. Wkrótce po śmierci Jadwiga zaczął otaczać lokalny, stopniowo rozszerzający się na cały kraj kult. W 1997 roku została ogłoszona przez papieża Jana Pawła II  świętą Kościoła katolickiego.

Od początku istnienia Szkoły Podstawowej w Sechnej jej patronką i opiekunką jest Święta Jadwiga- królowa Polski.