• "Dziękujemy za to, że z nami byłaś..."- uroczyste pożegnanie Dyrektora szkoły mgr Marii Drożdż

          • 27 czerwca 2024 roku przejdzie do historii naszej szkoły, jako dzień pożegnania odchodzacej na zasłużoną emeryturę naszej pani Dyrektor- mgr Marii Drożdż, która piastowała stanowisko dyrektora przez 23 lata. Słowa uznania i podziekowania za pracę, poświęcenie, oddanie dla szkoły popłynęły ze strony: Wójta Gminy Laskowa- pana Piotra Stach, pracowników UG w Laskowej, kierownika - pani Anny Gołąb i pracowników GZOSiP w Laskowej, Proboszcza Parafii w Ujanowicach, Dyrektorów i Wicedyrektorów szkół z terenu gminy, sołtysa - pana Czesława Zelka, przedstawicieli Koła Gospodyń Wiejskich w Sechnej, Rodziców, Nauczycieli i Pracowników szkoły i wreszcie samych Uczniów.

             

                  " Za lekcję bycia człowiekiem,

            dobrym nauczycielem.

            Za wsparcie i trwanie obok,

            bo razem można tak wiele.

            Za kierowanie zespołem

            i bycie w nim partnerem.

            Za to, że nam się udało,

            razem zdziałać tak wiele..."

            DZIĘKUJEMY

        • Wakacje czas zacząć..
          • Wakacje czas zacząć..

          • Zakończenie roku szkolnego, to najbardziej wyczekiwany moment w uczniowskim kalendarzu. Kończy się czas pracy i szkolnych obowiązków, a rozpoczynaja się dwa miesiące swobody, odpoczynku i podróży. Zakończenie , to również podsumowanie całorocznej pracy. W tym dniu nagrody otrzymali uczniowie z najwyższą średnią, stuprocentową frekwencją, najlepsi sportowcy i czytelnicy, laureaci konkursów szkolnych i pozaszkolnych. Niestety, koniec roku szkolnego, to również czas pożegnań. Z łezką w oku żegnaliśmy naszych Ósmoklasistów, którzy ukńczyli naukę w szkole podstawowej. Nasza szkolna społeczność pożegnała również nauczycieli- panie: Patrycję Stach. Bożenę Orzeł, Małgorzatę Jaśkiewicz, Annę Kwit i odchodzacego do Piątkowej- ksiedza katechetę Rafała Bocheńskiego.

        • Innowacja pedagogiczna " Dobre nawyki, dają wyniki"
          • Innowacja pedagogiczna " Dobre nawyki, dają wyniki"

          • Uczniowie klasy II i III brali udział w innowacji pedagogicznej pt „ Dobre nawyki, dają wyniki”. Celem innowacji było stymulowanie i wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dzieci, wyzwalanie aktywności ruchowej oraz kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała, wyrobienie u dziecka nawyku prawidłowej postawy ciała we wszystkich sytuacjach  i czynnościach dnia codziennego; poprawienie zaburzeń w rozwoju motoryczności, podniesienie ogólnej sprawności  i wydolności organizmu dziecka  poprzez ćwiczenia kształtujące, oddechowe, wytrzymałościowe, zabawy i gry ruchowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych dla danej wady. Innowacja trwała przez cały rok szkolny 2023/2024r. Dzieci tych klas były  przebadane w grudniu przez higienistkę szkolną. Większość dzieci zmaga się z płaskostopiem oraz stopami płasko-koślawymi, koślawością kolan, plecami okrągłymi, asymetrią łopatek. W naszej szkole w styczniu wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i panią Dyrektor uczestniczyli w prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną dotycząc „ Wad postawy i stóp”. Uczniowie dowiedzieli się o przyczynach i skutkach powstawania tych wad. W drugim semestrze raz miesiącu były prowadzone zajęcia pod kątem tych wad. Uczniowie uczyli się dokonywać próby oceny własnej postawy ciała oraz współćwiczących, wdrażani byli  do samokontroli postawy. Z dużym zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia ogólnorozwojowe podnoszące ogólną sprawność fizyczną. W ramach zajęć wyrabiana była również  u uczniów świadomość istnienia wady postawy oraz konsekwencji z nią związanych.  Stosowane podczas zajęć indywidualne ćwiczenia korekcyjne dostosowane do wady postawy dziecka oraz gry i zabawy korekcyjne sprawiały, że zajęcia były dla uczniów atrakcyjne. Dodatkowym atutem atrakcyjności zajęć było wykorzystywanie przyborów tj: lasek gimnastycznych, woreczków, ławeczek gimnastycznych, piłek, obręczy, szarf, skakanek, kartek z długopisem, kocyków, piłeczek pingpongowych. Uczniowie również w trakcie zajęć nauczyli się prawidłowo oddychać torem piersiowym i przeponowym, dokładnie i starannie wykonywać ćwiczenia korekcyjne. Potrafią dokonać samooceny postawy ciała, znają rodzaje wad postawy oraz konsekwencje z nimi związane. Zauważa się poprawę zwłaszcza w umiejętności korygowania  i przyjmowania prawidłowej postawy ciała. Największy jednak problem sprawia uczniom długotrwałe utrzymanie prawidłowej postawy (wytrwałość posturalna). Na koniec innowacji została przeprowadzona ankieta wśród uczniów.

        • XVII Rajd Szlakiem Tajnego Nauczyania
          • XVII Rajd Szlakiem Tajnego Nauczyania

          • Dnia 13-14 czerwca 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwudniowym rajdzie turystycznym szlakiem tajnego nauczania. W pierwszym dniu młodzież wyruszyła w trasę zUjanowic przez Żmiącą, Srzeszyce, Krosną, Dobrocierz, Sechną i zeszli do Ujanowic. Podczas wędrówki ich przystankami były domy - ośrodki tajnego nauczania. Wieczorem drużyny wraz z zaproszonymi gośćmi i opiekunami wzięli udział we mszy świętej w intencji zmarłych profesorów i uczestników tajnych kompletów z czasów II wojny światowej. Kolejnym elementem rajdu była tzw. wieczornica. Po uroczystej akademii odbyły się konkursy wiedzy o tajnym nauczaniu, piosenki turystycznej, znajomości zasad udzielenia pierwszej pomocy i wyposażenia apteczki.

            W drugi dzień rajdu, po śniadaniu, wyruszyliśmy na cmentarz złożyć znicze na grobach nauczycieli tajnego nauczania. Zakończeniem rajdu było wręczenie nagród. Nasza drużyna "Sechlańskie orlęta" zajęła II miejsce. Gratulujemy naszej młodzieży!

          • Śladami Świętej Królowej Jadwigi-naszej patronki.

          • W tym roku Dzień Patrona Szkoły świętowaliśmy w Krakowie. Po uroczystej Mszy Świętej, odprawionej w Katedrze na Wawelu przez księdza katechetę, rozpoczęliśmy zwiedzanie tego niezwykłego miejsca, tak ważnego w życiu każdego Polaka i całego Narodu.Zwiedziliśmy krypty, gdzie spoczywają znani i zasłużeni Polacy- królowie, przywódcy narodu, prezydent wraz z małżonką, poeci i pisarze, wspięliśmy się na wieżę z Dzwonem Zygmunta, poznaliśmy niezwykłą historię wawelskich krużganków. Bylismy pod Oknem Papieskim na ul. Franciszkańskiej, świadkami otwarcia Ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej, w południe wysłuchaliśmy hejnału. Miłym zakończeniem naszej wyprawy do Krakowa był pobyt w parku trampolin Go Jump .

        • Innowacja „Ortografia do nas trafia”
          • Innowacja „Ortografia do nas trafia”

          • Klasa II i III uczestniczyła w tym roku szkolnym w innowacji, prowadzonej przez wychowawcę, pt. „Ortografia do nas trafia”, która miała na celu rozwijanie umiejętności oraz doskonalenie znajomości zasad ortograficznych. Uczniowie ucząc się norm ortograficznych, stosowali „kolorowy kod” zapamiętywania trudności. Podczas zajęć grali w ortograficzne gry planszowe, pracowali z fiszkami, bawili się w „Ortograficzne krzesła”,  wykonywali kolorowe, ortograficzne mapy pamięciowe, bawili się w „Biegające dyktando”, „Ortograficznego berka”, kolorowały wklejki utrwalające zasady, uczyli się jak szybko znaleźć potrzebny im wyraz w słowniku ortograficznym, rozwiązywali rebusy, zagadki itp.

            Wprowadzając do nauki ortografii szkolnej elementy gier i zabaw, uczniowie chętniej pracowali i dążyli do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Uczenie się przez zabawę wyzwalało w nich ciekawość.

            Dzięki zajęciom uczniowie znają zasady ortograficzne, potrafią je zastosować w praktyce, dzięki rywalizacji mieli większą motywację do nauki ortografii. Delegacja klasy III zaprezentowała swoje ortograficzne umiejętności na XX Gminnym Konkursie Ortograficznym.

            Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, trenowali swoje umiejętności, gdyż chcieli w kolejnych rozgrywkach osiągnąć jeszcze lepsze wyniki niż dotychczas. Dzięki temu  nabrali większej biegłości w prawidłowym pisaniu.

        • Najsystematyczniejsi członkowie SKO
          • Najsystematyczniejsi członkowie SKO

          • W ciągu roku członkowie SKO zbierali świnki - pieczątki za systematyczne wpłaty na konto. Najwięcej pieczątek w ciągu roku zdobyli i zostali nagrodzeni: Wiktoria Waligóra, Martyna Maciaś, Julia Adamczyk, Jan Łagosz, Zofia Pławecka oraz Joanna Augustyn. Gratulujemy wytrwałości!

          • Dzień Dziecka w klasach I-III

          • By uczcić Dzień Dziecka 3 czerwca uczniowie klasy I, II ,III z wychowawcami wybrali się do Publicznej Biblioteki w Ujanowicach, a potem na lody. W bibliotece Pani Iwona Rosiek założyła pierwszoklasistom karty czytelnika, chętni pożyczyli książki bądź je oddali. Uczniowie zostali zapoznani z dostępnymi słownikami oraz encyklopediami. Przypomnieli sobie o zasadach korzystania z książek. Poprzez ciekawe zagadki i zabawy czas szybko minął. Na koniec otrzymali zakładki do książek i naklejki. Kolejno udaliśmy się na lody i plac zabaw. To był udany dzień!

          • Pielgrzymka dziękczynna po I Komunii Świętej

          • 27 maja uczniowie klasy III wraz z wychowawcą i Księdzem Katechetą byli na pielgrzymce w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczestniczyli tam w strojach komunijnych we Mszy Św. przy cudownym obrazie Matki Bożej, którą za swą mamę, w tym miejscu obrał sobie święty Jan Paweł II. Dzieci wraz z rodzicami miały również okazję poznać historię "polskiej Jerozolimy", a po południu spędziły aktywnie czas w Energylandii.