W naszej szkole odbyły się warsztaty poświęcone standardom ochrony małoletnich, skierowane do uczniów klas 0-3. Zajęcia miały na celu edukację w zakresie bezpieczeństwa oraz wzmocnienie świadomości dzieci o ochronie ich praw i granic. Poprzez przyjazne ćwiczenia i rozmowy uczniowie uczyli się, jak rozpoznawać nieodpowiednie zachowania oraz gdzie szukać wsparcia. Warsztaty stanowiły ważny element w budowaniu bezpiecznego i wspierającego środowiska szkolnego.
Aktualności
Standardy Ochrony Małoletnich - warsztaty
„Mali ekonomiści. Po co wymyślono pieniądze?”
Dzięki Fundacji Uniwersytetu Dzieci uczniowie klasy II i III w roku szkolnym 2024/2025 biorą udział w projekcie matematycznym pn.: "Mali ekonomiści. Po co wymyślono pieniądze?". Nowoczesny program edukacyjny oparty na dziecięcej ciekawości ma za zadanie rozwijać potencjał twórczy i intelektualny, aby dzieci mogły korzystać ze swoich talentów, zrozumieć świat i skutecznie w nim działać. W trakcie roku szkolnego wychowawca przeprowadzi 8 zajęć z projektu ucząc i bawiąc się z matematyką.
2
Szkoła pamięta - wizyta uczniów na cmentarzu parafialnym w Ujanowicach.
Zbliżające się święto Wszytkich Świętych jak co roku skłoniło uczniów klas 4-8 wraz z wychowawcami do odwiedzin cmentarza parafialnego w Ujanowicach. Nasi uczniowie nie tylko pamiętają o swoich bliskich zmarłych ale również o osobach zasłużonych dla naszego regionu, dlatego wśród grobów swoich babć, dziadków i wujków znalazła swoje miejsce mogiła Zofii Oleksy - nauczycielki i organizatorki tajnego nauczania w czasie okupacji niemieckiej.
Kredkobranie
Szkoła wspiera ogólnopolską akcję charytatywną Kredkobranie. To inicjatywa, która ma celu zbieranie funduszy lub darów na rzecz potrzebujących dzieci i młodzieży na Kresach. Tegoroczna zbiórka miała formę kiermaszu zorganizowanej dla społeczności szkolnej pod nazwą Dzień Papieskiej Kremówki. Dochód ze sprzedaży kremówek przekazany został na rzecz polskich rodzin i ośrodków na Litwie i Ukrainie. Wolontariusze dziękują uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w akcję.
12
Innowacja pedagogiczna "Znane lecz nieznane" w klasie II i III
Wychowawca z uczniami klasy II i III realizuje w roku szkolnym 2024/2025 innowację pedagogiczną pn.: „Znane lecz nieznane”. Mówi się, że przysłowia są mądrością narodu, gdyż możemy w nich znaleźć wiele cennych wskazówek i przestróg. Żeby sprawnie posługiwać się przysłowiami w codziennej mowie, trzeba je przede wszystkim znać i rozumieć ich znaczenie. Stąd pomysł by przyjrzeć się im dokładniej w trakcie zajęć polonistycznych. Uczniowie zapoznają się z przysłowiami wysłuchując stopniowo rozdziałów książki Renaty Piątkowskiej „Z przysłowiami za pan brat”. Kolejno grupowo ilustrują przysłowie by utrwalić zdobytą wiedzę.
6
Spotkanie z policjantem uczniów klas 0-III
Dnia 28 października w naszej szkole uczniowie klas 0-III miały okazję spotkać się z policjantem. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak reagować w sytuacjach różnych zagrożeń. Nasz dzielnicowy ostrzegał też przed osobami nieznajomymi z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Zostały również przedstawione i przećwiczone zasady właściwego zachowania się podczas ataku psa. Pan policjant wyjaśniał reguły właściwego zachowania w pobliżu psa i sposobu podchodzenia do niego. Dzieci wysłuchały policyjnych rad oraz zadawały wiele interesujących pytań. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy oraz samochód policyjny.
1
Jesienna ścieżka sensoryczna
W naszej szkole zorganizowaliśmy jesienna ścieżkę sensoryczna, która pomimo wielu aspektów poznawczych dała dzieciom i młodzieży moc radości. Ze ścieżki skorzystali w głownej mierze młodsi uczniowie i dzieci z oddziału przedszkolnego, natomiast starsi uczniowie spędzali tam czas w szczególności na aktywnych przerwach. Zabawy sensoryczne są ważne w rozwoju dziecka z wielu powodów. Stymulując rozwój zmysłów, wpływamy na umiejętności motoryczne - dużą i małą motorykę. Ścieżki sensoryczne kształtują właściwą reakcje na dotyk, ćwiczą równowagę, sprawność motoryczną, koordynację ruchową, planowanie ruchu, pobudzają percepcję wzrokowo-ruchową, wpływają korzystnie na poprawę zdolności poznawczych w tym koncentrację uwagi, pamięć, myślenie i rozwiązywanie problemów.
221
Spotkanie w naszej szkole z Koziołkiem Matołkiem
Tytułowy bohater wyruszył w podróż w poszukiwaniu Pacanowa. Przeżył przygody i wpadł w przeróżne tarapaty, ale pomimo trudności ani na chwilę nie opuszczał go optymizm i poczucie humoru. Koziołek Matołek odwiedził także naszą szkołę. Uczył dzieci przysłów o kózkach i zapoznał ich z twórczością Kornela Makuszyńskiego. Na koniec Koziołek zapisał wszystkich uczniów do swojego klubu.
9
Dzień Edukacji Narodowej
- 13
Dzień Edukacji Narodowej – jeden dzień w roku, na który z utęsknieniem oczekują uczniowie i nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Tegoroczna uroczystość przyjęła szczególną formę gali oscarowej. Każdy obecny na naszej uroczystości miał okazję poczuć się wyróżniony. Konferansjerzy przybliżyli zebranym historię powstania Komisji Edukacji Narodowej w Polsce, a recytowane przez uczniów wiersze o danym przedmiocie szkolnym wyrażały szacunek do nauczycieli, dyrekcji i pracowników. Zaproszeni na scenę nauczyciele otrzymali symbliczne statuteki i dyplomy jako formę podziękowania za trud włożony w nauczanie młodego pokolenia.
III miejsce w piłce halowej chłopców
W dniu 18.10. 2024r o godz. 9:30 odbyły się w Laskowej Gminne zawody w piłce halowej chłopców klas VII i VIII. Po zaciętej rywalizacji nasi uczniowie zdobyli III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
RKO - to jest to! Bicie rekordu w RKO z WOŚP
16 października 2024 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. Wzięły w niej udział przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły.
Bicie rekordu poprzedziła prelekcja klasy ósmej pod nadzorem nauczycieli na temat prawidłowego ściągania zakrwawionych rękawiczek, wyposażenia apteczek, prawidłowych zachowań podczas różnorodnych wypadków, układania poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, prawidłowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Akcji patronowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
19
Spotkanie przedszkolaków z higienistka szkolną
Naszą grupę najmłodszych uczniów- przedszkolaków odwiedziła pani pielęgniarka.Celem jej wizyty było przybliżenie naszym milusińskim tego niezwyklego zawodu. Gość opowiedział dzieciom, jak przebiega wizyta w gabinecie, tym samym przełąmał obawy przed badaniami. Dzieci nie tylko poznały narzędzia pracy, ale mogły same wcielić się w rolę pielęgniarki, a pacjentami stali się ich koledzy i koleżanki,
14
Konto w Banku Spółdzielczym dla młodzieży 13+
Każdy kto ukończył 13 lat i założy konto w Banku Spółdzielczym w Limanowej, otrzyma 100 zł na dobry początek. Otwarcie konta bankowego w młodym wieku to nie tylko sposób na zarządzanie swoim budżetem, ale przede wszystkim istotny krok w stronę rozwijania odpowiedzialności finansowej i zdobywania umiejętności, które będą miały znaczenie w dorosłym życiu. Dlatego działaj szybko, nasza promocja trwa tylko przez ograniczony czas!
Wystarczy spełnić warunki promocji:
- w okresie od 15.08.2024 r. do 31.12.2024 r. założyć u nas rachunek o nazwie: juniorKonto lub kontoMłodych wraz z kartą płatniczą
- aktywować usługę bankowości elektronicznej i pobrać aplikację mobilną BSLMobile
- w regulaminowym czasie wykonać:* jedną transakcję bezgotówkową kartą, telefonem lub zegarkiem,* jeden przelew w bankowości elektronicznej lub aplikacji BSLMobile lub transakcję BLIK
- wyrazić zgodę na przetwarzanie przez bank danych osobowych dla celów marketingowych i wybrać elektroniczny kanał komunikacji z bankiem.
Bank Spółdzielczy w Limanowej – Twoje możliwości! Promocja „Startuj z kontem i odbierz 100 zł na dobry początek” dostępna w okresie od 15.08.2024 r. do 31.12.2024 r. Więcej informacji znajdziesz tutaj 👉 https://www.bs.limanowa.pl/oferta/startuj-z-kontem-i-odbierz-100-zl-na-dobry-poczatek
" To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć"- wycieczka do Oświęcimia
„ To się jednak wydarzyło, a zatem może się wydarzyć- oto sedno tego, co mamy do powiedzenia” – te słowa Primo Levi stały się motywem przewodnim naszej wycieczki do Muzeum Auschwitz- Birkenau. Uczniowie na własne oczy zobaczyli miejsca, które są świadectwem największego ludobójstwa XX wieku.
Trasa zwiedzania obozu obejmowała bloki obozowe, plac apelowy, cele śmierci i ścianę, przy której rozstrzeliwano więźniów po urągającym cywilizowanym standardom procesie. W jednym z bloków uczniowie mogli oglądać setki zdjęć byłych więźniów obozu, ich codzienność odtworzoną na rysunkach ocalałych, zachowane pamiątki i zdjęcia. Dowiedzieli się również jak wyglądały realia życia w Auschwitz i co ich czekało w obozowych murach, po przybyciu w masowych transportach.
Osobny blok poświęcony był zagładzie Żydów - Szoa. W Oświęcimiu stanowili oni zdecydowaną większość osadzonych. Zginęło ich tam około 1,4 miliona. Liczba, którą trudno ogarnąć wyobraźnią. W bloku tym oglądaliśmy prezentację multimedialną, która w sugestywny sposób opowiadała o przedwojennym życiu Żydów w Niemczech oraz wszystkim tym, co spotkało ich później w wyniku dojścia Adolfa Hitlera i nazistów do władzy. Bardzo pouczająca i świetnie zaprojektowana ekspozycja multimedialna przykuła naszą uwagę na dłużej. Szczególne wrażenie zrobiła wielka księga imion "Karty Pamięci", gdzie zapisano imiona ponad 4 milionów zamordowanych w czasie II wojny światowej Żydów. Wciąż nie jest to lista kompletna i wiele ofiar nazizmu pozostaje bezimienna. Paradoksalnie o nich też przypomina ta multistronicowa księga.
Ostatni punkt zwiedzania Auschwitz, to najbardziej ponure miejsce w całym obozie: "łaźnia", spełniająca funkcję komory gazowej i znajdujące się w tym samym budynku krematorium, w którym palono ciała zagazowywanych więźniów. Słowa nie potrafią oddać nastroju jaki tam panuje.
Niedaleko krematorium znajduje się szubienica, na której swoje życie zakończył komendant obozu Rudolf Hoess, stracony za swoje zbrodnie w 1947 roku. Cóż za ironia losu, kat i jego ofiary rozstają się z życiem w tym samym miejscu.
Po zwiedzeniu obozu w Auschwitz I w Oświęcimiu, przejechaliśmy do części obozu Auschwitz II w Brzezince. To olbrzymi teren leżący niedaleko Oświęcimia, w którym znajdowała się druga część obozu nazywanego dzisiaj Aschwitz-Birkenau. Tam oglądaliśmy rampę obozową, na której przyjmowano transporty z więźniami, pomnik poświęcony pamięci ofiar tej fabryki śmierci, ruiny krematoriów wysadzone w trakcie likwidacji obozu i podczas buntu więźniów Sonderkommanda oraz zachowane do dzisiaj baraki kobiecej części Brzezinki. Wszystko to stanowiło smutne dopełnienie wizji zagłady, jaką mogliśmy prześledzić przez ostatnie parę godzin zwiedzania instalacji obozowych. Obrazy, myśli i przeżycia, każdy z uczestników wycieczki z pewnością zachowa na długo...
„ Niech na wieki będzie
krzykiem rozpaczy
i przestrogą dla ludzkości
to miejsce,
w którym hitlerowcy wymordowali
około półtora miliona
mężczyzn, kobiet i dzieci,
głównie Żydów
z różnych krajów Europy”
Auschwitz- Birkenau
1940-1945
15
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego chcemy przypomnieć,
jak ważne jest dbanie o swoje samopoczucie psychiczne każdego dnia.
Wszyscy – uczniowie, rodzice, nauczyciele – tworzymy wspólnie środowisko,
które może wspierać rozwój i dobre samopoczucie.
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody tego dnia, biorąc udział w akcji "Słowa, które motywują"
oraz ubierając się na zielono, by symbolicznie
okazać wsparcie dla zdrowia psychicznego.Pamiętajmy, że troska o zdrowie psychiczne jest tak samo ważna
jak dbanie o ciało – dbajmy o nie każdego dnia!
Mamy nowych przedstawicieli w Samorządzie Uczniowskim i Szkolnym Klubie Wolontariusza
Nowy rok szkolny i nowe " władze" w SU oraz SKW. W piątek, 4 października, mieliśmy okazję poznać wyniki wyborów do jakże ważnych organizacji działających na terenie naszej szkoły. W roku szkolnym 2024/2025 w skład Samorządu Uczniowskiego weszli:
Mateusz Grzegorzek- Przewodniczacy SU
Julia Pławecka - Z-ca Przewodniczacego
Joanna Bednarek - Skarbnik
W " zarządzie" Szkolnego Klubu Wolontariusza znależli się:
Anna Filipek - Przewodnicząca
Edyta Orzeł - Z-ca Przewodniczącego
Gabriela Nowak - Skarbnik
Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
Próbna ewakuacja
Niezwykłe poruszenie wywołało, szczególnie wśród przedszkolaków, pojawienie się 2 października przed budynkiem szkoły samochodów straży pożarnej OSP w Ujanowicach wraz z załogą. W tym bowiem dniu odbyła się w naszej szkole próbna ewakuacja. Po sprawnie przeprowadzonej akcji uczniowie mogli obejrzeć wóz strażacki i sprzęt gaśniczy.
2
Eko-warsztaty "Ekologiczne skarby"
Dnia 19 września w naszej szkole odbyły się warsztaty "Ekologiczne skarby", podczas których uczniowie wykonywali medaliony, breloczki, ziołowe herbaty, breloki, brali udziął w quizie przyrodniczym z kołem fortuny, malowali ekotorby, z wykorzystaniem EKOBOX-ów. W ulotkach trzymali wiele cennych informacji jak dbać o środowisko naturalne i chronić je. Zajęcia były możliwe dzięki udziałowi szkoły w Programie Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej - Fundusze Ekologii.
11
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie