Tematem przewodnim marca był – spokój. Niełatwą sztuka jest zapanować w naszym życiu nad emocjami. Największy spokój czujemy wtedy, gdy potrafimy radzić sobie z nimi i otwarcie o nich mówić. Ćwiczyliśmy to wspólnie grając w kalejdoskop emocji. Zajęcia odbywały się przy muzyce relaksacyjnej, która dala nam poczucie jeszcze większego spokoju.
Aktualności
Program "Sztuka emocji"
Warsztaty wielkanocne
Przed nami Święta Wielkanocne i z tej okazji uczniowie uczestniczyli w warsztatach. Wykonywali jajka z filcu, ozdabiali je według swoich pomysłów. Zostali zapoznani z zawodem krawcowej. Poznali budowę maszyny do szycia oraz mogli spróbować zszyć fragmenty filcu. Wszyscy wykonywali swoją prace z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy.
15
Dzień bez plecaka
- 3
Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Szkolnego w naszej szkole taki dzień zorganizowano 21 kwietnia.
Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózek dziecięcy, kosz na bieliznę, walizki, poszewki od poduszek, a nawet kask i garnek. Liczyła się pomysłowość i inwencja twórcza.
Co ciekawe "Dzień bez plecaka" to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas „No Backpack Day” dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.
W Polsce Dzień bez plecaka jest raczej traktowany, jako zabawa, forma integracji, w którą wszyscy się chętnie angażują.
Solidarni z osobami z zespołem Downa
Zespół Downa, to zespół cech, które sprawiają, że dotknięte nimi osoby różnią się od innych ludzi. Odróżniają się wyglądem i zachowaniem, choć tak jak każdy z nas chcą się uczyć, bawić, przebywać w towarzystwie i poznawać świat. Zespół Downa, to nie choroba , a odmienność, która zdarza się średnio raz na 700 ciąż.
Symbolem solidarności z osobami z zespołem Downa, był obchodzony w naszej szkole 21 marca Dzień Kolorowych Skarpetek. Akcja cieszyła się dużą popularnością, a zadanie było proste- wystarczyło w tym dniu założyć dwie różniące się od siebie kolorowe skarpetki.
Wiosenne spotkanie z twórczością K. Makuszyńskiego
- 6
„Był dobrym człowiekiem. Był jednych z tych, którzy dobroć utożsamiali z mądrością, a talent z charakterem, którzy wiedzieli, że nie można być wielkim pisarzem, będąc złym człowiekiem”- tak o Kornelu Makuszyńskim powiedział jeden z jego przyjaciół.
Mogli się o tym przekonać uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w spotkaniu z twórczością K. Makuszyńskiego. Wysłuchali oni m.in. fragmentów : „Szatana z siódmej klasy”, „ Awantury o Basię”, „ O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „ Panny z mokrą głową”
Spotkanie to było jednocześnie etapem szkolnym konkursu, który miał wyłonić 3 uczniów, którzy 16 kwietnia będą reprezentowali naszą szkołę podczas eliminacji gminnych. Wśród zwycięzców znalazły się: Ania Filipek z klasy VII – I miejsce, Edyta Orzeł z klasy VII- II miejsce i Julia Pławecka z klasy VI- III miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
I Powiatowy Konkurs Plastyczny „EKO- kartka wielkanocna”
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Mordarce pod honorowym patronatem Starosty Limanowskiego i Wójta Gminy Limanowa ogłosiła konkurs plastyczny pn.: „EKO- kartka wielkanocna”. Konkurs ten przeznaczony był dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas I-III z terenu powiatu limanowskiego. Zadaniem konkursowym było wykonanie kartki nawiązującej do Świąt Wielkanocnych z zastosowaniem surowców wtórnych. Z oddziału przedszkolnego prace wykonali: Oliwia Adamczyk, Szymon Augustyn, Marysia Pajor, z klasy I: Joanna Augustyn, Jan Łagosz, Karolina Pajor, z klasy II: Julia Adamczyk, Zofia Pławecka. Naszą szkołę reprezentują po 3 prace z dwóch kategorii wiekowych: prace przedszkolaków i z klas I-III: prace Jana Łagosz, Karoliny Pajor oraz Julii Adamczyk. Trzymamy kciuki!
2
Konkurs SKO - zapraszamy do wzięcia udziału
Przedmiotem konkursu dla uczniów jest:
1) Konkurs dla klas 1 - 4 pod hasłem „Lokalnie, mobilnie, zawsze z Tobą – Bank blisko Ciebie” - wymyśl hasło reklamowe dotyczące mobilnych usług w Banku Spółdzielczym w Limanowej i przedstaw je w formie obrazkowej, wykonując jedną z prac: plakat, tablicę reklamową, baner lub ulotkę.
a) prace mogą zostać wykonane dowolną techniką,
b) każdy uczeń może przygotować jedną, samodzielnie i własnoręcznie wykonaną pracę,
c) dozwolone są wyłącznie prace indywidualne,
d) każda praca musi być odpowiednio oznaczona - należy wpisać imię i nazwisko autora, wiek i nazwę szkoły.
2) Konkurs dla klas 5 - 8 pod hasłem „Wszystko w jednym miejscu: lokalnie, mobilnie, zawsze z Tobą!” - przygotuj kampanię reklamową dotyczącą mobilnych usług i produktów, które oferuje Bank Spółdzielczy w Limanowej i swój pomysł przedstaw w formie krótkiego filmiku lub prezentacji promującej te usługi.
a) filmik nie może trwać dłużej niż 60 sekund (1 minuta). Może być wykonany w dowolnej technice, jednak musi mieć formę pliku cyfrowego w formacie Quicktime, AVI lub MPEG.
b) prezentacja powinna być wykonana w programie PowerPoint i zapisana jako plik pptx lub PDF,
c) każdy uczeń może przygotować jedną, samodzielnie i własnoręcznie wykonaną pracę,
d) dozwolone są wyłącznie prace indywidualne,
e) każda praca musi być odpowiednio oznaczona - należy wpisać imię i nazwisko autora, wiek i nazwę szkoły zgodnie z Załącznikiem nr 2 do Regulaminu,
f) filmy powinny być dostarczone w formie elektronicznej, tj. przesłane elektroniczne za pośrednictwem bezpłatnej platformy wetransfer lub dostarczone do banku na odpowiednim nośniku elektronicznym,
g) prezentacje powinny być dostarczone w formie elektronicznej, tj. przesłane na adres mailowy: komunikacja@bs.limanowa.pl lub dostarczone w formie wydruku.
Termin przynoszenia prac konkursowych SKO upływa w dniu 13 maja 2024 r.
II miejsce w Powiatowym Konkursie „CUDA- STWORKI Z PAPIEROWEJ ROLKI”
8 marca 2024r. w budynku Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej odbyło się podsumowanie II Powiatowego Konkursu Artystycznego „CUDA- STWORKI Z PAPIEROWEJ ROLKI”. Zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Pasierbcu pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Limanowskiego oraz Wójta Gminy Limanowa. Nasza uczennica Julia Adamczyk zdobyła II miejsce w kategorii: zwierzęta, wykonując pokaźnych rozmiarów żyrafę. Nagrody wręczali Józef Pietrzak- Przewodniczący Pady Powiatu Limanowskiego, Jan Skrzekut- Wójt Gminy Limanowa, Edyta Król- Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Limanowej, Wojciech Korabik- Kierownik Wydziału Kultury i Promocji Gminy Limanowa oraz Mateusz Pietrzak- Kierownik Biura Promocji, Kultury i Turystyki Powiatu Limanowskiego. W konkursie wzięło udział 222 uczniów ze szkół powiatu limanowskiego. Wielkie gratulacje dla Julii za osiągnięcie wysokiego miejsca.
Wszystkiego najlepszego...
Giełda Edukacyjna 2024/2025
7 marca w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji odbyła się Giełda Edukacyjna 2024/2025. Ósmoklasiści z gminy Laskowa mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną 5 szkół średnich funkcjonujących w naszym powiecie. Z Limanowej obecni byli przedstawiciele
- Zespołu Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego – „Ekonom”;
- Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II – „Mechanik”;
- Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera;
- I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana
oraz delegaci z Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku.
Ósmoklasiści mogli poznać organizację klas pierwszych na przyszły rok szkolny, ofertę zajęć dodatkowych, rankingi i relacje z bieżącego funkcjonowania prezentowanych placówek, jak i porozmawiać z uczniami tych szkół.
Teraz pozostaje już tylko dobrze napisać egzamin ósmoklasisty i dokonać właściwych wyborów.
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dnia 01.03.2024r. odbyły się powiatowo-miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Delegacja naszej szkoły wzięła udział w Mszy Świętej w intencji poległych Żołnierzy Niezłomnych w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Następnie nasz Poczet Sztandarowy uczestniczył w przemarszu na cmentarz parafialny, gdzie odbył się Apel Pamięci oraz złożenie zniczy przed kwaterą wojenną przy asyście żołnierzy 114. batalionu lekkiej piechoty w Limanowej oraz członków Związku Strzeleckiego "Strzelec" JS 2402 Limanowa.
Realizacja programu "Sztuka emocji"
W lutym podczas zajęć w oddziale przedszkolnym rozmawialiśmy o odwadze wykorzystujac sztukę, jaką jest teatr. Dzieci wymyślały historię przedstawiająca akt odwagi za pomocą paluszkowych zwierząte, sami ćwicząc przy tym swoją odwagę, podczas odgrywania ról.
II Powiatowy Konkurs Artystyczny „Cuda- stworki z papierowej rolki”
Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Pasierbcu ogłosiła konkurs artystyczny „Cuda- stworki z papierowej rolki” pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Limanowskiego oraz Wójta Gminy Limanowa. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy przestrzennej na bazie rolek po papierze toaletowym i ręcznikach kuchennych w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI. Z klasy I prace wykonali: Joanna Augustyn, Aleksandra Filipek, Magdalena Kiławiec, Jan Łagosz, Karolina Pajor, z klasy II: Julia Adamczyk, Bartłomiej Nowak, Zofia Pławecka, Wiktoria Waligóra, z klasy IV: Elżbieta Jonik, Maksymilian Pajor, z klasy V: Nikola Nowak, z klasy VI: Gabriela Nowak, Wojciech Jonik, Julia Pławecka. Na konkurs zostały wybrane prace po jednej z każdej kategorii w określonej grupie wiekowej: zwierzę, pojazd, robot-postać, sztuka użytkowa oraz makieta-budowla. Naszą szkołę będą reprezentować prace: Magdaleny Kiławiec, Jana Łagosz, Karoliny Pajor, Julii Adamczyk, Elżbiety Jonik, Maksymiliana Pajor, Nikoli Nowak, Gabrieli Nowak oraz Wojciecha Jonik. Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i pracowitością. Gratulujemy i oczekujemy na rozstrzygnięcie konkursu. Trzymamy kciuki!
9
Przedstawiciele PSSE w Limanowej z prelekcją na temat uzależnień.
- 1
8 lutego 2024 r. uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w prelekcji na temat profilaktyki uzależnień.Podczas spotkania zapoznali się z historią tytoniu, jego rolą w dziejach ludzkości, składem i właściwościami papierosów, w tym substancjami rakotwórczymi zawartymi w dymie papierosowym, wpływem na stan zdrowia człowieka, czynnikami prowadzącymi do uzależnień. Poruszony został również temat e- papierosów.
W drugiej części spotkania uczniowie zmierzyli się z prostymi aktywnościami z użyciem narkogogli i alkogogli. Podczas wykonywania ćwiczeń z zachowaniem równowagi, a także ćwiczeń manualnych uczniowie mieli możliwość sprawdzenia, jak środki odurzające upośledzają zmysły. Gogle imituja zaburzenia widzenia oraz koordynacji, natomiast z życiu realnym spozycie narkotyków wywołuje szereg objawów różnych dla kazdego organizmu, szczególnie młodego.
Ortograficzne zmagania.
O tym, jak trudna jest polska ortografia wie każdy, kto chociaż raz próbował się z nią zmierzyć.Zasady, reguły nie ułatwiają podjęcia decyzji, pamiętać bowiem należy jeszcze o wyjątkach i wyrazach, których pisownię musimy sobie zapamiętać. Tym większy podziw i uznanie dla E. Jonik i J. Nawalaniec, uczennic klasy IV, które w tym roku reprezentowały naszą szkołę podczas Gminnego Konkursu Ortograficznego, zmagając się z ortografią w dyktandzie pt."Olimpijskie sukcesy i porażki"
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Bezpieczne ferie zimowe
Uczniowie na zajęciach wykonali plakaty dotyczące bezpiecznego odpoczynku podczas ferii zimowych. Dlatego też niezależnie od tego, czy wybieracie się na sanki, narty, spacer pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Życzymy naszym Uczniom i Rodzicom udanych, radosnych i bezpiecznych ferii zimowych. Korzystajcie z uroków zimy i wracajcie pełni energii.
Zapraszamy do udziału w konkursach plastycznych
Zapraszamy do udziału w konkursach. Informacje o konkursach w załącznikach.
Rekrutacja do przedszkola i klasy I
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sechnej ogłasza nabór dzieci w wieku od 4 - 6 lat do oddziału przedszkolnego oraz dzieci do klasy I szkoły podstawowej na rok szkolny 2024/2025.
Rodzice dzieci, które już uczęszczały do oddziału przedszkolnego wypełniają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego. Rodzice dzieci rozpoczynających wychowanie przedszkolne od września 2024 r. wypełniają wniosek, a do klasy I kartę zgłoszenia do klasy I.
Prosimy o pobranie dokumentów ze strony szkoły lub w kancelarii i złożenie wypełnionych do 29 lutego 2024 r.
„W karnawale, w karnawale dzieci bawią się wspaniale..."
1 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy, na którym bawili się uczniowie klas 0-III. Dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszył śmiech, radość i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegał w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.
15
"Dobre nawyki, dają wyniki "
W ramach innowacji pedagogicznej „Dobre nawyki, dają wyniki” dnia 23 stycznia 2024r. o godz. 9:50 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i panią Dyrektor mgr Marią Drożdż uczestniczyli w prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną dotyczącej „ Wad postawy i stóp”. Prelegentką była higienistka szkolna Pani Małgorzata Filipowska. W swoim wystąpieniu przedstawiła wady postawy kręgosłupa oraz wskazania i przeciwwskazania tych wad. Każdy uczeń otrzymał od niej przykładowe ćwiczenia, które samodzielnie może wykonywać w domu.
Dziękujemy za przekazaną wiedzę i praktyczne wskazówki jak prawidłowo dbać o nasz kręgosłup.
2
Archiwum Aktualności