W dniach 9-10 listopada 2018 roku, odbył się XXI Młodzieżowy Rajd Szlakiem Cmentarzy I Wojny Światowej „Jak Oni w 1914 roku...”, w którym po raz drugi udział wzięli uczniowie z naszej szkoły. W rajdzie uczestniczyło 28 drużyn. Dziewięcioosobowa reprezentacja naszej szkoły pod opieką p. M. Rosiek wystąpiła pod nazwą „Sechlańskie orlęta”. Uczniowie klasy VI, VII i VIII po pokonaniu niemal siedmiogodzinnej trasy Laskowa-Rajbrot- Łąkta Górna- Żegocina okazali się nie tylko wytrawnymi piechurami, ale także wspaniale zaprezentowali się podczas konkursu pieśni patriotycznej. Za patriotyczny wieniec oraz za wykonanie utworu „O mój rozmarynie” zostali nagrodzeni I miejscem! Po nocy spędzonej w szkole w Laskowej uczniowie uczestniczyli w uroczystej mszy świętej na cmentarzu z okresu I wojny światowej na Jastrząbce, gdzie złożyli hołd poległym żołnierzom paląc znicze i składając ręcznie wykonany wieniec. Była to szczególna lekcja patriotyzmu, której długo nie zapomnimy.
Aktualności
XXI Młodzieżowy Rajd Turystyczny szlakiem cmentarzy "Jak oni w 1914..."
Rekord dla niepodległej
Z okazji stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości ,nasz szkoła włączyła się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. Dokładnie o godz. 11.11 odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego. Była to doskonała sposobność, żeby razem godnie uczcić Święto Niepodległości.
Próbna ewakuacja
9.11.2018 r. strażacy z OSP z Ujanowic przeprowadzili w naszej szkole próbną ewakuację połączoną z pokazem udzielania pierwszej pomocy. Dzięki tej wizycie uczniowie przypomnieli sobie zasady prawidłowej ewakuacji z budynku w sytuacji zagrożenia oraz podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.
Wieczornica niepodległościowa
W tym roku mija 100 lat od kiedy Polska odzyskała niepodległość. Pamiętajmy o tych wydarzeniach i ludziach, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Bardzo łatwo jest ją stracić, bardzo trudno odzyskać. Tym, którzy walczyli, oddawali swoje życie za wolność Ojczyzny winniśmy szacunek. Jeżeli nie będziemy szanować przeszłości, przyszłe pokolenia nie będą szanowały nas i o ten szacunek nie będziemy mieli prawa prosić. Tym wszystkim, którzy walczyli o odzyskanie przez Polską niepodległości, ginęli na polu walki, w więzieniach, na zesłaniu- tym, którzy dbali, by Polacy nie zapomnieli kim są poświęcone zostało to spotkanie.
Uczniowie SP w Sechnej laureatami XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Literackiego
28 .10.2018 r. w sali MOK w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci zamordowanego Ks. kan. Józefa Jamroza, połączona z finałem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego i Literackiego. Wśród nagrodzonych osób znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Prace: Julii Augustyn, Tomasza Gwiżdż, Klaudii Grzegorzek i Karola Joniec zdobyły I miejsce , utwory : Agnieszki Augustyn, Joanny Zabrzeńskiej oraz Wiktorii Grzegorzek zdobyły II miejsce, natomiast : Marta Zelek, Dawid Kiławiec i Karol Augustynotrzymali wyróżnienia.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!
Wizyta uczniów z Rojówki
W dniach 19.-21.10.2018 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Rojówce. Dla nich był to pierwszy pobyt w naszej miejscowości. Wraz z opiekunami zwiedzili gospodarstwo rolne państwa Jońców, gdzie zapoznali się z produkcją suski sechlańskiej, odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne " Wiśniowy Sad" na Kobyłczynie, wspólnie modlili się w miejscowej Kaplicy. W sobotnie popołudnie na wspólnie zorganizowanym ognisku swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Łososina Dolna- pan. S. Golonka oraz Wójt Gminy Laskowa- pan P. Stach. Sobotnie spotkanie zakończyła wspólna dyskoteka.
Bijemy Rekord Resuscytacji krążeniowo-oddechowej razem z WOŚP
We wtorek,16 października obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się w bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. Całe wydarzenie rozpoczęło się dokładnie o godzinie 12.00 na sali gimnastycznej. Po obejrzeniu filmu instruktażowego 65 uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami rozpoczęło resuscytację, która trwała nieprzerwalnie pół godziny. Akcji patronowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
"Znajdź mnie i kiedyś odwiedź" - spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kołbą
22 października uczniowie klasy 2 i 3 uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Zbigniewem Kołbą. Na początku spotkania dzieci dowiedziały się o tym jak ważny jest długi i spokojny sen. Później autor zadał kilkanaście zagadek, na które dzieci odpowiedziały bez zastanowienia, po czym przeszedł do informacji na temat tego, jak ludzie pisali książki i co się od tych czasów zmieniło. Pisarz opowiedział skąd czerpał pomysły i ile czasu zajęło napisanie Znajdź mnie i kiedyś odwiedź. Książka ta, oprócz wiedzy,uczy umiejętności "czytania" map. Na koniec uczniowie naszej szkoły zakupili książkę z autografem i dedykacją pisarza. Zadowoleni wrócili do szkoły na dalsze lekcje.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Nauczyciela, to bardzo ważna data w naszym szkolnym kalendarzu. 12 października w murach naszej szkoły pojawili się uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców oraz emerytowani pedagodzy, by wspólnie świętować. Uczniowie słowami wierszy i piosenek dziękowali swoim nauczycielom za przekazywaną wiedzę, trud, wysiłek i cierpliwość. Podczas spotkania głos zabrała pani Dyrektor składając nauczycielom serdeczne życzenia i wręczając wyróżniającym się pracownikom szkoły nagrody.
AKCJA „ODBLASKI” PZU w klasach I – III
PZU ogłosiła akcję „Odblaski z Niestraszkiem”. Uczniowie kl. I – III otrzymali odblaski. Niektórzy uczniowie klas I – III wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Bezpieczny powrót ze szkoły do domu”. Zadaniem dzieci było przedstawić w formie ilustracji , dowolną techniką plastyczną pracy „ Jak bezpiecznie wracam ze szkoły do domu?”. Z naszej szkoły prace plastyczne narysowali: Joanna Bednarek z kl. I, Amelia Oleksy z kl. II, Bartłomiej Pajor z kl. III. Pracę plastyczną należało utrwalić na nośniku elektronicznym w postaci pojedynczego pliku graficznego (zdjęcia). Dziękujemy rodzicom za zgłoszenia swoich dzieci do w/w konkursu. Czekamy na ogłoszenie wyników.
ŚLUBOWANIE KLASY I
11 października 2018 r. w pięknej, jesiennej scenerii odbyła się niezwykle ważna dla najmłodszych uczniów uroczystość - ślubowanie I klasy. W tym dniu najmłodsi stali się pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej społeczności. Uczniowie, aby zadośćuczynić wieloletniej tradycji, przed pasowaniem na ucznia, wykazali się swoją wiedzą i umiejętnościami. Po części artystycznej nastąpiła długo oczekiwana chwila - ślubowanie. Uczniowski trud został nagrodzony. Dzieci zostały obdarowane prezentami zarówno przez rodziców jak i starszych kolegów i koleżanki. Świadectwem tej wyjątkowej chwili są dyplomy, legitymacje szkolne wręczone dzieciom przez p. dyrektor mgr M. Drożdż. Wychowawczyni kl. I p. Zofia Gwiżdż udekorowała pierwszoklasistów granatowymi wstążeczkami oraz biretami. Książeczki SKO wręczyła dzieciom p. Monika Rosiek, która zachęciła dzieci do oszczędzania. Dziękujemy Radzie Rodziców za sponsoring biretów, dyplomów i zaproszeń. Uczniom kl. I życzymy samych szóstek, piątek.
Patriotyczne zmagania z ortografią - VI Dyktando Niepodległościowe "Po prostu o historii"
9.10.2018 r. uczniowie klas V- VIII przystąpili do VI Dyktanda Niepodległościowego " Po polsku o historii". "Wygrał Polskę na fortepianie"- tak brzmiał tytuł tekstu, z którym mierzyli się uczniowie klas V-VI , a opowiadał on o roli, jaką w historii naszego kraju, w drodze do niepodległości, odegrał Ignacy Jan Paderewski. Uczniowie klas VII -VIII mierzyli się z tekstem opowiadającym o historii Święta Niepodległości od momentu ustanowienia aż po czasy nam współczesne. Dzisiejsze dyktando, to kolejny punkt szkolnych obchodów 100 lecia Odzyskania Niepodległości.
Szlakiem Niepodległej
Piękna, słoneczna, jesienna aura towarzyszyła uczniom klas VI- VIII, którzy 5 października wyruszyli na cmentarz "Na Jastrząbce" w Kamionce Małej, by oddać hołd, zapalić znicze i pomodlić się za poległych w 1914 roku żołnierzy. Wybór celu wycieczki nie był przypadkowy, miejsce to bowiem ściśle wpisuje się w obchody 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Był to nie tylko mile spędzony czas ale prawdziwa lekcja historii związana z miejscem tak ważnym dla naszego regionu.
Przedstawienie "Orlątko"
Dnia 5 października uczniowie klas I-V obejrzeli bajkę przygotowaną z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Była to piękna opowieść o białych orłach, historii Polski, pieśniach patriotycznych i symbolach naszego kraju. Trzy czarne orły uwięziły orlątko i chciały zniszczyć wszystkie polskie bajki i piosenki. Na szczęście krasnale im pokrzyżowały plany. Uwolnione małe orlątko wyfruninęło w świat i stało się pięknym symbolem wolności i niepodleglości.
Wyjazd do Smykolandii
Dnia 4 października dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz z klas I-III pojechały na wycieczkę do Smykolandii. Wesoło bawiły się korzystając z różnorodnych atrakcji: toru przeszkód, spinera, toru saneczkowego, zjeżdżalni, tunelów, tyrolki i innych. Dzieci brały także udział w ciekawych innowacyjnych zajęciach z kodowania pt. "Photon jako środek dydaktyczny wdrażający doprogramowania", podczas których bawiły się z interaktywnym robotem.
Żywa lekcja historii
3.10.2018 r. uczniowie klas I -VIII uczestniczyli kolejny już raz w żywej lekcji historii. Tym razem spotkanie poświęcone zostało historii Polski i Europy w okresie napoleońskim. Uczniowie mieli możliwość przypomnienia sobie historii naszego hymnu narodowego, ważnych wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, historii polskiego oręża i umundurowania. Tematyka spotkania doskonale wpisała się w szkolne obchody 100 Rocznicy Odzyskania niepodległości.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole
W przeddzień obchodzonego w Polsce Dnia Głośnego Czytania w młodszych klasach odbyła się akcja pod nazwą "Starsi czytają młodszym". Przedstawicielki Szkolnego Klubu Wolontariusza, uczennice klasy siódmej odwiedziły przedszkolaków i uczniów klas 1-3. Nie była to jednak zwykła wizyta, ale wycieczka wyobraźnią w baśniowy świat. Wolontariuszki gościły na zajęciach w młodszych klasach aby głośno czytać. Z racji przypadającego Dnia Głośnego Czytania wolontariuszki zaprezentowały swoim młodszym kolegom i koleżankom wybrane pozycje z kanonu literatury dziecięcej, m.in. "Cudaczek- Wyśmiewaczek", "Szewczyk Dratewka", "Nasza mama czarodziejka". Wspólne spotkania przy książce to świetna okazja aby rozwijać pamięć, język i wyobraźnie.
BohaterON w klasie IV
Uczniowie klasy IV we wrześniu wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterON – włącz historię”, która polegała na wysłaniu kartki do Powstańca Warszawskiego.
Nasi uczniowie najpierw poznali zasady pisowni pocztówek, a następnie w ramach ćwiczeń praktycznych postanowili wysłać kartkę do żyjących Powstańców walczących w obronie Ojczyzny. Pocztówki, które napisali, zawierały nie tylko pozdrowienia, ale przede wszystkim podziękowania za odwagę, która powinna być powodem do dumy i godnym wzorem do naśladowania dla najmłodszych.
Dzięki udziałowi w akcji uczniowie mieli szansę sprawdzić swoje umiejętności i sprawić bohaterom odrobinę radości ciepłymi słowami płynącymi wprost z serca.
"W trosce o bezpieczeństwo"- spotkanie z przedstawicielem KPP
Początek roku szkolnego, to doskonała okazja, by przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa. W tym celu 18.09. 2018 r. uczniowie klas IV-VIII spotkali się z przedstawicielem KPP w Limanowej. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych, rozmawiano o bezpieczeństwie w szkole, w drodze do i ze szkoły, w gospodarstwie rolnym i domowym. Spotkanie z policjantem i szczera rozmowa pozwoliła na rozwianie wielu wątpliwości nurtujących naszych uczniów.
Spotkanie z policjantem
13 września 2018 r. odbyło sie spotkanie uczniów naszej szkoły z przedstawicielem KPP w Limanowej, którą reprezentował Dzielnicowy Gminy Laskowa.
Początek roku szkolnego to doskonała okazja, by przypomnieć uczniom naszej szkoły zasady bezpiecznego poruszania sie po drogach. Drugim ważnym tematem było bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwie rolnym i podczas prac polowych. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali wypowiedzi Pana Dzielnicowego a na koniec zasypali go pytaniami, na które dostali wyczerpujące odpowiedzi.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie