"Pies mój przyjaciel" - pod takim hasłem odbyło się spotkanie z z przedstawicielem CSP Podhale i jego czworonożnym przyjacielem, podczas którego omawiano bezpieczne formy relacji z psem, metody ochrony przed skutkami ataku, bezpieczne zachowania się dzieci w trakcie kontaktu z psem lub innymi zwierzętami.
Aktualności
- Strona główna
- -
- Z życia szkoły
- -
- Aktualności
Spotkanie z przedstawicielem CSP Podhale
Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas starszych
Ortografia jest trudną i wymagającą dziedziną wiedzy. Nie wszystkie jej zawiłości wyjaśnić możemy przy pomocy reguł. Ogromna role odgrywa tutaj intuicja piszącego oraz jego wrażliwość językowa. Z tym trudnym zadaniem postanowili się zmierzyć uczniowie klasy VIII - Karol Joniec i David Stachoń, którzy reprezentowali naszą szkołę podczas Gminnego Konkursu Ortograficznego.
Serdecznie gratulujemy.
Udział w programie OGNIK
Dnia 14.03.2019 r. uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami odwiedzili PSP w Limanowej. W ramach Rządowego Programu "Bezpieczna +" w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej w sali edukacyjnej OGNIK dzieci mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, a także sprawdzały jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar. W sali widziały łazienkę, a w niej piecyk gazowy. Rolą strażaków było wytłumaczenie dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń. Nasi uczniowie oprócz udziału w ćwiczeniach obejrzeli wozy strażackie i dyspozytornię w PSP w Limanowej. To był bardzo interesujący wyjazd.
Czary mary naukowe czyli fizyczne warsztaty edukacyjne
Najlepszym sposobem zdobywania wiedzy jest zabawa i działanie. Do tego próbowali nas przekonać organizatorzy warsztatów edukacyjnych, które 13.03.2019 r. odbyły się w naszej szkole. Uczniowie sami mogli zaobserwować zjawisko " rozchodzenia" się powietrza w przypadku napotkania na przeszkodę, patrzyli przez " magiczne okulary", doświadczyli " abstrakcji optycznej",potęgi niewidzialnej siły, jaką jest magnetyzm, odkryli tajniki termowizji- niewidzialnego promieniowania oraz podciśnienia i prożni.
Warsztaty z robotyki w Smykolandii
Dnia 7 marca dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz z klas I-III pojechały na wycieczkę do Smykolandii. Wesoło bawiły się korzystając z różnorodnych atrakcji: toru przeszkód, spinera, toru saneczkowego, zjeżdżalni, tunelów, tyrolki i innych. Dzieci brały także udział w ciekawych innowacyjnych zajęciach z kodowania pt. "Photon jako środek dydaktyczny wdrażający doprogramowania", podczas których bawiły się z interaktywnym robotem. Uczniowie klasy 2 i 3 mieli już zaawansowane zadania do wykonania z zakresu kodowania.
XVI Powiatowy Konkurs Recytatorski
5.03.2019 r. szesnasty już raz uczniowie reprezentowali naszą szkołę podczas Powiatowego Konkursu Recytatorskiego twórczości ks. Jana Twardowskiego.W tym roku z tak trudnym zadaniem zmierzyły się Julia Augustyn z klasy V i Joanna Zabrzeńska z klasy VII. Uczennice w pięknym stylu zaprezentowały przygotowane przez siebie utwory i z nagrodami wróciły z konkursowych zmagań.
Międzyszkolna lekcja historii z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w SP w Kamionce Małej
„ Od powietrza, ognia i wojny zachowaj nas Panie. Cieszcie się i dziękujcie Bogu, że żyjecie w takich czasach i nie musieliście tego przeżyć…” Tymi słowami zwróciła się do uczniów 93-letnia Pani Helena Tokarz, która jest jednym z ostatnich, żyjących świadków i jednocześnie ofiar rozprawy komunistów z polskim, powojennym podziemiem niepodległościowym. W poniedziałek 4 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z historykiem Kajetanem Rajskim, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Kamionce Małej w związku z uroczystościami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Pan Kajetan przybliżył nam historię „Rycerzy Lasów” jak nazwano uczestników walki o wolną i niezależną Polskę najpierw podczas II wojny światowej, a potem w czasach stalinowskich. Wykład uświetniła swoją obecnością pochodząca ze Żmiącej Pani Helena, którą wraz z rodzeństwem aresztowano za działalność antykomunistyczną i długo przetrzymywano w straszliwych warunkach w więzieniu UB. Ktoś kiedyś powiedział, że „historia jest nauczycielką życia”. My jesteśmy pewni jednego – zrobimy wszystko co w naszej mocy, by pamięć o naszych bohaterach nigdy nie zginęła.
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Limanowej
W tym roku reprezentacja naszej szkoły złożona z uczniów klasy VIII wzięła udział w powiatowych uroczystościach poświęconych bohaterom walki podziemia antykomunistycznego na terenie Limanowszczyzny. Uczniowie mieli okazję zapalić znicz na grobie lokalnego bohatera Ludwika Zelka zamordowanego przez UB oraz pomodlić się za innych działaczy polskiego podziemia niepodległościowego, których ciał nigdy nie odnaleziono.
Żywa lekcja historii "Ku Niepodległej"
19.02.2019 r. uczniowie klas 0- VIII uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii " Ku Niepodległej"- to opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i Ojczyznę.W przystępny, a zarazem zabawny sposób przypomniane zostały dążenia niepodległościowe, ważne wydarzenia z historii naszego kraju, sytuacja pod zaborami, kultura i sztuka patriotyczna. Niezwykłą atrakcję stanowiły stroje z epoki ( swoleżera, powstańca, kosyniera, oficera), ekwipunek żołnierski oraz uzbrojenie. Każdy z uczestników spotkania mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w historycznych strojach.
Noc filmowa w Szkole Podstawowej w Sechnej
W piątkowy wieczór, 22 lutego, jedna z sal w naszej szkole zamieniła się z salę kinową, a to za sprawą zorganizowanej w naszej szkole nocy filmowej. W repertuarze znalazły się filmy z klasyki kina światowego oraz ulubione pozycje naszych uczniów. O to, by nikomu nie zabrakło sił zadbali rodzice przygotowując uczniom prowiant na całą noc, a opiekunowie w trosce o to, by wszyscy dotrwali do poranka, w przerwach między seansami organizowali zajęcia sportowe. Wczesnym rankiem wszyscy nieco zmęczeni całonocnymi atrakcjami ale zadowoleni i uśmiechnięci bezpiecznie powrócili do swoich domów.
Szkolne walentynki
Walentynki, to święto tych, których kochamy, lubimy i szanujemy. Aby łatwiej było okazać uczucia, członkowie SU zorganizowali w naszej szkole Pocztę Walentynkową. Starannie przygotowane i misternie ozdobione pudełko bardzo szybko wypełniło się kartkami, a doręczaniu tych "niezwykłych listów" towarzyszyły ogromne emocje, westchnienia ulgi i nieśmiałe uśmiechy na twarzy obdarowanych osób.
Informacje o rekrutacji do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok szkolny 2019/2020
Szanowni Rodzice!
W zakładce DLA RODZICÓW znajdują się informacje o rekrutacji do oddziału przedszkolnego i do klasy pierwszej na rok szkolny 2019/2020, zarządzenie wójta gminy Laskowa w tej sprawie, jak również wnioski do pobrania. Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z owymi dokumentami.
Zagrajmy o tytuł Mistrza!
30 stycznia uczniowie klasy IV i V stoczyli zaciętą walkę o tytuł Mistrza Czytelnictwa w naszej szkole. Pomysł klasy IV doprowadził do wykonania wielkiej gry planszowej, w której pytania dotyczyły omawianej na lekcjach języka polskiego lektury C. Collodiego pt. „Pinokio”. Każde pole zostało ręcznie wykonane przez uczniów, a żeby uatrakcyjnić zabawę, umieścili oni na planszy pułapki, które powodowały, że grę trzeba było rozpocząć od pola „Start”, dając rywalom sporą przewagę. Najtrudniejszy moment był tuż przed metą – zaledwie jedno oczko wyrzucone kostką powodowało, że przed zakończeniem można było wrócić na „Start”. Pytania nie należały do najłatwiejszych zwłaszcza, że należało udzielić odpowiedzi pełnym zdaniem.
Po zaciętej walce Mistrzami Czytelnictwa zostali: Julia Augustyn (kl. V), Marta Zelek (kl. V), Anna Jonik (kl. IV), Natalia Zelek (kl. IV) oraz Karol Augustyn (kl. IV).
Gratulujemy i zapraszamy do kolejnej planszówki – tym razem zagramy o tytuł Mistrza Czytelnictwa na bazie „Akademii pana Kleksa” J. Brzechwy!
Dzień Babci i Dziadka
29 stycznia nasze szkolne mury odwiedzili niezwykli goście - nasze Drogie Babcie i Kochani Dziadkowie, którzy to przyjęli nasze zaproszenie i tłumnie przybyli do szkoły, by wspólnie z wnukami świętować ten dzień. Po uroczystej akademii, na którą składały się wiersze i piosenki podkreślające jak wielką rolę w życiu wnuków odgrywają Dziadkowie, przyszła pora na gromkie STO LAT oraz prezenty, tym cenniejsze, że wykonane przez dzieci samodzielnie. W tak ważnym dniu nie mogło zabraknąć naszych szkolnych kolędników, którzy wszystkim zgromadzonym życzyli wszystkiego co najlepsze w 2019 roku.
XX Powiatowy Przegląd Kolędniczy
Dnia 20 stycznia nasi uczniowie reprezontowali Gminę Laskowa na jubileuszowym XX Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych w Mszanie Górnej i zajęli III miejsce. Serdecznie gratulujemy !!!! Zapraszamy do obejrzenia transmisji z tego wydarzenia.
XXV Gminny Przegląd Grup Kolędniczych
13.01.2019 r. nasi szkolni kolędnicy przystąpili do konkursowych zmagań w ramach XXV Gminnego Przeglądu Grup Kolędniczych. Zgromadzonej widowni przedstawili program z Turoniem i Żydem. Ogłoszenie wyników było dla nas miłym zaskoczeniem - zajęliśmy I miejsce i będziemy reprezentować naszą gminę na dalszym etapie w Mszanie Dolnej.
NASZYM KOLĘDNIKOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Zabawa Choinkowa
9 stycznia 2019 r. w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. O świetną zabawę dla dzieci zadbali Wychowawcy, a o to, by nikomu nie zabrakło sił i dobrego humoru zatroszczyli się Rodzice, przygotowując dla wszystkich wspaniały poczęstunek.
"Szkolne czary - mary" - lekcja od uczniów dla młodszych kolegów
W ramach projektu „Lekcje od uczniów dla uczniów w styczniu” odbył się pokaz eksperymentów pt. „Szkolne czary mary” dla najmłodszych dzieci z zerówki i klas I-III. Doświadczenia chemiczne i fizyczne prezentowali uczniowie z klasy VII:
- Augustyn Agnieszka
- Grzegorzek Klaudia
- Grzegorzek Wiktoria
- Joniec Kamil
- Jonik Dorota
- Zabrzeńska Joanna
- Zelek Karol.
Czy nasi szkolni eksperymentatorzy spisali się na „szóstkę”? Myślę, że każdy pozna odpowiedź, gdy przeglądnie galerię zdjęć z tego wydarzenia…
Szkolne Spotkanie Opłatkowe
Choinka, opłatki, siano, szopka, świece, Pismo Święte, w tle melodie kolęd, to znak, że zbliża się najpiękniejszy czas - Święta Bożego Narodzenia. Zgodnie z wieloletnią tradycją w naszej szkole odbyło się Spotkanie Opłatkowe. Przypomniana została historia Bożego Narodzenia, tradycje, zwyczaje związane z tym czasem. Nie zabrakło kolęd i pastorałek tych starych, często zapomnianych i tych współczesnych. Zabraknąć nie mogło opłatka i życzeń składanych sobie nawzajem. W tym dniu nagrody odebrali uczniowie, którzy wzięli udział w Powiatowym Konkursie Fotograficznym „ Z obiektywem przez Powiat”, najlepsi szkolni sportowcy oraz autorzy najpiękniejszych bożonarodzeniowych szopek. Spotkanie zakończyła pani Dyrektor, która wszystkim zebranym złożyła serdeczne świąteczne i noworoczne życzenia.
źródło obrazu: superkartki.pl
BOŻONARODZENIOWE ŻYCZENIA
Archiwum Aktualności