3.10.2018 r. uczniowie klas I -VIII uczestniczyli kolejny już raz w żywej lekcji historii. Tym razem spotkanie poświęcone zostało historii Polski i Europy w okresie napoleońskim. Uczniowie mieli możliwość przypomnienia sobie historii naszego hymnu narodowego, ważnych wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, historii polskiego oręża i umundurowania. Tematyka spotkania doskonale wpisała się w szkolne obchody 100 Rocznicy Odzyskania niepodległości.
Aktualności
Żywa lekcja historii
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole
W przeddzień obchodzonego w Polsce Dnia Głośnego Czytania w młodszych klasach odbyła się akcja pod nazwą "Starsi czytają młodszym". Przedstawicielki Szkolnego Klubu Wolontariusza, uczennice klasy siódmej odwiedziły przedszkolaków i uczniów klas 1-3. Nie była to jednak zwykła wizyta, ale wycieczka wyobraźnią w baśniowy świat. Wolontariuszki gościły na zajęciach w młodszych klasach aby głośno czytać. Z racji przypadającego Dnia Głośnego Czytania wolontariuszki zaprezentowały swoim młodszym kolegom i koleżankom wybrane pozycje z kanonu literatury dziecięcej, m.in. "Cudaczek- Wyśmiewaczek", "Szewczyk Dratewka", "Nasza mama czarodziejka". Wspólne spotkania przy książce to świetna okazja aby rozwijać pamięć, język i wyobraźnie.
BohaterON w klasie IV
Uczniowie klasy IV we wrześniu wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterON – włącz historię”, która polegała na wysłaniu kartki do Powstańca Warszawskiego.
Nasi uczniowie najpierw poznali zasady pisowni pocztówek, a następnie w ramach ćwiczeń praktycznych postanowili wysłać kartkę do żyjących Powstańców walczących w obronie Ojczyzny. Pocztówki, które napisali, zawierały nie tylko pozdrowienia, ale przede wszystkim podziękowania za odwagę, która powinna być powodem do dumy i godnym wzorem do naśladowania dla najmłodszych.
Dzięki udziałowi w akcji uczniowie mieli szansę sprawdzić swoje umiejętności i sprawić bohaterom odrobinę radości ciepłymi słowami płynącymi wprost z serca.
"W trosce o bezpieczeństwo"- spotkanie z przedstawicielem KPP
Początek roku szkolnego, to doskonała okazja, by przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa. W tym celu 18.09. 2018 r. uczniowie klas IV-VIII spotkali się z przedstawicielem KPP w Limanowej. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych, rozmawiano o bezpieczeństwie w szkole, w drodze do i ze szkoły, w gospodarstwie rolnym i domowym. Spotkanie z policjantem i szczera rozmowa pozwoliła na rozwianie wielu wątpliwości nurtujących naszych uczniów.
Spotkanie z policjantem
13 września 2018 r. odbyło sie spotkanie uczniów naszej szkoły z przedstawicielem KPP w Limanowej, którą reprezentował Dzielnicowy Gminy Laskowa.
Początek roku szkolnego to doskonała okazja, by przypomnieć uczniom naszej szkoły zasady bezpiecznego poruszania sie po drogach. Drugim ważnym tematem było bezpieczeństwo dzieci w gospodarstwie rolnym i podczas prac polowych. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali wypowiedzi Pana Dzielnicowego a na koniec zasypali go pytaniami, na które dostali wyczerpujące odpowiedzi.
Poświęcenie nowych sali lekcyjnych
Dzisiejszego dnia nasze myśli i słowa wdzięczności kierowaliśmy ku tym, dzięki którym oddano do użytku salę lekcyjną znajdującą się na I piętrze budynku naszej szkoły. Dzięki wsparciu władz gminnych oraz zaangażowaniu i pomocy osób prywatnych i pracowników szkoły nasi uczniowie uczyć się będą z komfortowych warunkach. Aktu poświęcenia dokonał ksiądz Katecheta, który słowami modlitwy dziękował za tak cenny dar, prosząc jednocześnie o Bożą opatrzność i opiekę dla wszystkich, którzy z tych pomieszczeń będą korzystać.
Wszystkim, którzy przyczynili się do oddania do użytku nowej sali lekcyjnej serdecznie dziękujemy!!!
Dziennik elektroniczny
Dziennik elektroniczny można również otworyć tutaj:
Czas pożegnać wakacje
" Wakacje, wakacje, to wesoły czas...", ale jak to zwykle w życiu bywa wszystko, co dobre szybko się kończy. Prędko skończyło się i tegoroczne lato. Piękne wrześniowe słońce powitało wszystkich, którzy przybyli do szkoły, by wspólnie rozpocząć nowy rok szkolny 2018/2019. Słowami wierszy i piosenek żegnali uczniowie wakacje i witali szkołę po długiej przerwie. Do zebranych kilka słów skierowała pani Dyrektor życząc zarówno uczniom, rodzicom jak i nauczycielom wytrwałości w pracy, cierpliwości i wielu sukcesów.
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
Na ten dzień czekali z niecierpliwością wszyscy uczniowie naszej szkoły. Po uroczystej Mszy Świętej tłumnie, w obecności rodziców i nauczycieli zebrali się w murach szkoły, by zakończyć rok szkolny 2017/2018. Była to doskonała okazja, by podsumować osiągnięcia i nagrodzić za: bardzo dobre wyniki w nauce, wzorową frekwencję, prace na rzecz szkoły, osiągnięcia w dziedzinie sportu. Swoje nagrody otrzymali najlepsi czytelnicy i najbardziej aktywni członkowie SKO. Na koniec wszystkim zebranym życzenia zdrowych, pogodnych i bezpiecznych wakacji złożyła pani Dyrektor.
Wyjście do Biblioteki Publicznej w Ujanowicach
20 czerwca klasy I-III wybrały się wraz z wychowawcami do Ujanowic do Biblioteki Publicznej, gdzie uczniom klasy I założono karty czytelnicze. Wszyscy zainteresowani mogli wypożyczyć książki. Pani bibliotekarka przygotowała dla nich niespodziankę – wspólnie z nią oprawiali i naprawiali zniszczone stare książki. Wszyscy zostali obdarowani słodyczami i zakładkami. Na koniec każdy zajadał się pysznymi lodami.
Dzień Języków Obcych
Jeden z ostatnich dni przed wakacyjną przerwą upłynął naszym uczniom trochę w innym klimacie, a to za sprawą warsztatów i zajęć związanych z kulturą krajów niemieckojęzycznych i anglojęzycznych. O tym, że należy promować bogactwo kulturowe Europy i uczyć się języków obcych bez względu na wiek, wiedzą już uczniowie klas IV - VII. Zajęcia zorganizowane przy współpracy nauczycieli j. niemieckiego i j. angielskiego przybliżyły uczniom tematykę związaną z kulturą Niemczech i Wielkiej Brytanii. Uczniowie chętnie włączali się do udziału w konkursach wiedzy i quizach, nie zabrakło scenek sytuacyjnych i wspólnego śpiewania znanej wszystkim piosenki "Panie Janie" w wersji angielskiej i niemieckiej. Odważni mogli zmierzyć się z "tongue twisters" - łamańcami językowymi oraz znaczeniem przysłów w języku angielskim. Zajęcia zostały przeprowadzone w miłej atmosferze a uczniowie z entuzjazmem i zaciekawieniem chłonęli wiedzę o krajach europejskich.
Wycieczka do Zakopanego
14.06.2018 r. uczniowie klas IV- VII wraz z wychowawcami odwiedzili Zakopane. Mimo iż miasto to przywitało nas pochmurnym niebem i przelotną mżawką. humor wszystkim dopisywał. Dzięki obecności przewodnika, który towarzyszył wycieczkowiczom mogliśmy zapoznać się z historią i ciekawostkami związanymi z odwiedzanymi przez nas miejscami. Pierwsze kroki skierowaliśmy pod Wielką Krokiew. Miejsce to wtwarło ogromne wrażenie, zwłaszcza na tych, którzy taki obiekt widzieli pierwszy raz. Pobyt w Muzeum Tatrzańskim był doskonałą okazją do poznania historii regionu, bogactwa naturalnego i kulturalnego, fauny i flory. Mogliśmy zajrzeć do wnętrza góralskiej chaty, przyjrzeć się sprzętom codziennego użytku, strojom ludowym codziennym i odświętnym. Zarówno pobyt w Muzeum Tatrzańskim jak i na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku dostarczył wiadomości na temat ludzi związanych z Podhalem, zasłużonych dla rozwoju regionu, tych, którzy w swoich utworach opisywali piękno Zakopanego, spisywali ludowe podania i legendy, badali, wyznaczali i opisywali szlaki turystyczne, badali miejscową florę i faunę lub po prostu zakochali się w tym miejscu i tutaj postanowili zamieszkać. Zaduma i refleksja towarzyszyła wszystkim podczas wizyty w Sanktuarium Narodowym na Krzeptówkach. Świątynia jest bowiem votum wdzięczności Górali za ocalenie życia Jana Pawła II i wyrazem Ich miłości do Wielkiego Polaka. Późnym popołudniem wszyscy zmęczeni ale zadowoleni wrócili do domu.
I Gminny Konkurs "Malować jak... Matejko"
Dnia 14 czerwca w szkole w Kamionce Małej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom I Gminnego Konkursu Plastycznego "Malować jak... Matejko". Uczniowie naszej szkoły zdobyli piewsze trzy miejsca w młodszej grupie wiekowej. I miejsce zajął Łukasz Filipek, II Edytka Orzeł, a III Natalia Zelek. Uczniowie otrzymali piękne nagrody i uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Oprócz zwycięzców każdy uczeń, który brał udział w konkursie dostał piękny pamiątkowy dyplom i nagrodę.
IV PIKNIK RODZINNY
10 czerwca 2018r. przy Szkole Podstawowej w Sechnej na boisku szkolnym odbył się IV Piknik Rodzinny. Pogoda była wspaniała, goście dopisali. Wszyscy mali i duzi bawili się wspaniale. Na Pikniku odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu strażaków OSP w Ujanowicach. Główną atrakcją oprócz tańców, odgrywania scenek, wspólnych zabaw z nagrodami była loteria fantowa. Wszyscy uczestnicy Loterii fantowej czekali z niecierpliwością na rozstrzygnięcie. Główną nagrodą była kuchenka mikrofalowa. Pieniądze z Loterii Fantowej zostaną przekazane na potrzeby szkoły. Dziękujemy sponsorom. Sponsorzy to:
- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sechnej wraz z mężem.
- Rada Rodziców.
- Sołtys i Radny wsi Sechna.
- Ks. katecheta Rafał Bocheński.
- Bank Spółdzielczy w Limanowej.
- Pani Elżbieta Zabrzeńska.
- Rada Pedagogiczna.
- Pani Katarzyna Stach.
- Pani Joanna Węglarz – Lupa.
- Pani Patrycja Stach.
- Pani Monika Rosiek.
- Pani Anna Ogórek.
- Pani Alicja Musiał.
- Pani Zofia Gwiżdż.
Rada Rodziców zadbała by nikomu nie zabrakło siły do zabawy, którzy to serwowali zimne i ciepłe napoje, ciasto, sałatki oraz regionalne przysmaki. Doskonała zabawa trwała do późnych godzin popołudniowych. Uczestnikom dopisywał świetny humor. Do zobaczenia na V Pikniku Rodzinnym.
Dzień Patrona Szkoły
Dzień Patrona Szkoły, to ważna uroczystość dla całej naszej szkolnej społeczności. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Św. odprawionej przez księdza Katechetę w Kaplicy w Sechnej. Dalsza część uroczystości miała miejsce w szkole. Tutaj podczas części artystycznej została przypomniana historia życia Świętej Jadwigi- króla Polski i jej zasługi dla naszego kraju. Uczniowie klas IV- VII zabrali nas w magiczna podróż w przeszłość do Budy- dawnej stolicy Węgier- miejsca, gdzie przyszła na świat królowa Jadwiga, Krakowa- gdzie spędziła większość swojego życia. Byliśmy świadkami jej dziecięcych zabaw, koronacji na króla Polski, pełnych zadumy chwil spędzonych na modlitwie, radości z narodzin dziecka i smutku, kiedy zmarła.
Spotkanie to było doskonałą okazją do wręczenia nagród uczniom, którzy brali udział w wielu konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Swoje nagrody otrzymali uczniowie klas I-III biorący udział w szkolnym konkursie na ilustrację wybranej legendy o królowej Jadwidze: Edyta Orzeł, Natalia Zelek, Agnieszka Zelek, Jan Bednarek, Filip Joniec, Bartłomiej Pajor, Grzegorz Augustyn i gminnym konkursie "Malować, jak... Matejko", uczniowie klas IV- VIII biorący udział w szkolnym konkursie literackim " Moje spotkanie z królową Jadwigą" i szkolnym konkursie ortograficznym. Nie zapomniano również o uczniach, którzy wzięli udział w szkolnym etapie konkursu SKO.
SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!
O to, by nikomu nie zabrakło sił zadbali rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek.
Wycieczka do ZOO
Dnia 7 czerwca 2018 r. uczniowie klas 0-III wraz z opiekunami i rodzicami byli na szkolnej wycieczce w krakowskim Ogrodzie Zoologicznym. Dzieci podziwiały taniec słoni, pluskające się pingwny, spożywające posiłek żyrafy i wiele wiele innych gatunków zwierząt. Wyposazone w pamiątki i pełne wrażeń, póżnym popołudniem wróciły szczęśliwie do swoich domów.
Program Profilaktyczny „Niesamowity świat higieny jamy ustnej”
- Oddział zerowy, klasa pierwsza i druga naszej szkoły uczestniczą w Ogólnopolskim Programie edukacji stomatologicznej "Instytutu Blend-a-med Oral-B oraz Disney Polska "Niesamowity świat higieny jamy ustnej". Celem tego programu jest wykształcenie u uczniów pozytywnych nawyków dbania o higienę jamy ustnej. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci uczą się prawidłowo myć zęby, zachowywać higienę jamy ustnej, jak również co jeść i pić, by mieść zdrowy i piękny uśmiech przez długie lata. Na koniec programu uczniowie otrzymują pamiątkowe dyplomy.
Światowy Dzień bez Papierosa
Dnia 30 maja, dokładnie w przeddzień obchodzonego na całym świecie Dnia bez Papierosa w naszej szkole odbył się apel. Była to dobra okazja, żeby zwrócić uwagę społeczności szkolnej na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywnych skutków dla zdrowia. O problematyce nikotynizmu i o zdrowiu opowiedziała uczniom p. Krystyna Oleksy - pielęgniarka medycyny szkolnej, która swoim wystąpieniem rozpoczęła apel. Kolejnym punktem, był występ uczniów kl. VII i ich prezentacja multimedialna o nikotynie i skutkach uzależnienia od tej substancji. Podsumowaniem naszego apelu oraz działań podjętych w ramach realizacji programu "Znajdź właściwe rozwiązanie" była krótka scenka przygotowana przez uczniów kl. IV pod nazwą "Sąd nad papierosem" oraz między klasowy konkurs wiedzy o nikotynie (przygotowany dla uczniów klas starszych).
Archiwum Aktualności