Jaką szkołę wybrać, klasę, profil- przed takim dylematem co roku stają uczniowie klas ósmych. Muszą dokonać wyboru, który będzie miał wpływ na dalsze ich życie . Aby nieco ułatwić Im podjęcie decyzji wzięliśmy udział 21 marca w Dniach Otwartych zorganizowanych przez szkoły ponadpodstawowe w Limanowej .
Aktualności
Dni Otwarte limanowskich szkół ponadpodstawowych
- 5
Powitanie WIOSNY przez najmlodszych
Pierwszy dzień wiosny dzieci powitałwy w teren.ie Uczniowie wyszli na spacer szukając pierwszych zwiasnów wiosny. III klasa uczyła się wykonywac zdjęcia.
11
Wiosenne warsztaty florystyczno-artystyczne
20 marca w naszej szkole odbyły się wiosenneWarsztaty 💐florystyczo- artystyczne 💐we współpracy z dwoma wspaniałymi Paniami : Marta Bajerska oraz Sznurki_na_kiju - Marta Nowak - mamą naszych uczniów. Dzieci i mlodziez z tej okazji ubrali się w wiosenne barwy 💚💛. Uczniowie zaznajomili się z zawodami, jakie wykonują zaproszeni goście, następnie przystąpili do wykonywania wiosennych ozdób. Pod nadzorem Pani Marty Bajerskiej, we współpracy z chętnymi uczniami, powstał przepiękny wiosenny wianek na drzwi, 🌸🌺🌼 oraz wiosenny kącik w naszej szkole. Pani Marta Nowak wykonywała wraz z dziećmi urocze aniołki że sznurka. 🙂 Prace artystyczne wykonane na wiosennych warsztatach będą przekazane na Licytacje | GRAMY DLA | - Aukcje charytatywne 💚💛 by wesprzeć chore dzieci. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i cheć współpracy z naszą szkołą 🙂
47
Kolejna edycja Maratonu Czytelniczego już za nami.
- 6
19.03.2025 r. w GOKSiT w Laskowej odbył się etap gminny Maratonu Czytelniczego, w tym roku poświeconego twórczości Wisławy Szymborskiej.Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII: Julka Pławecka, Gabrysia Nowak i Asia Bednarek. Konkursowe jury doceniło interpretację tekstu Julii Pławeckiej, przyznając jej wyróżnienie.
Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Eksperymenty z najmłodszymi uczniami naszej szkoły
- 14
" Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy..."- etap szkolny Maratonu Czytelniczego
11 marca mieliśmy niezwykłą okazję do obcowania z twórczością W. Szymborskiej, a to za sprawą zorganizowanego w tym dniu etapu szkolnego Maratonu Czytelniczego. Spośród 10 osób, które wzięły udział w konkursie, komisja konkursowa wyłoniła trzy, które będą reprezentowały naszą szkołą podczas etapu gminnego.
Wśród zwyciezców znalazły się uczennice klasy siódmej: Joanna Bednarek, Julia Pławecka i Gabrysia Nowak.
Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
III miejsca w Turnieju BRD drużynowo oraz III miejsce indywidualnie
- 14
06 marca w Żmiącej o godz. 9:00 odbyły się Gminne eliminacje do powiatowego turnieju BRD- Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Z naszej szkoły wzieli udział dwie grupy wiekowe. W grupie młodszej w składzie: Elżbieta Jonik, Julia Nawalaniec, Andrzej Filipek, Maksymilian Pławecki , natomiast w grupie starszej: Mateusz Grzegorzek, Hubert Dudek, Szymon Nawalaniec . Drużynowo nasi uczniowie zdobyli III miejsca - zarówno w grupie młodzej jak i w starszej. Natomiast Mateusz Grzegorzek indywidualnie wywalczył III miejsce. Podziękowania należą się Pani Lucynie Jonik za transport uczestników do Żmiącej.
Notatka apelu o żołnierzach niezłomnych
27 lutego 2025 roku w Szkole Podstawowej w Sechnej odbył się apel poświęcony pamięci żołnierzy niezłomnych. Uczniowie klas 6-8 mieli okazję zapoznać się z mało znaną historią polskich żołnierzy prześladowanych przez komunistów po II wojnie światowej. Żołnierze nie pogodzili się z okrutnym losem Polski, która po 5 latach okupacji niemieckiej wpadła w ręce kolejnej okupacji sowieckiej. Apel przygotował nauczyciel historii pan Tadeusz Szabla.
Dzień Pączka
Tłusty czwartek - czyli szkolny Dzień Pączka. Z inicjatywy szkolnych wolontariuszy 27 lutego w naszej szkole obchodzono Dzień Pączka. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły mogli zjeść tego dnia pyszne pączki, bo w tłusty czwartek nie powinno się liczyć kalorii. Jeden z przesądów mówi, że kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, temu w życiu nie będzie się wiodło. Nasi uczniowie, nauczyciele i pracownicy powodzenie mają zagwarantowane, bo nikt w tym dniu nie oparł się słodkościom.
Spotkanie z policjantem
26 lutego gościliśmy w naszej szkole Policjanta z Zespołu ds. Nieletnich z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Młodzież klas 4-8 mogła zapoznać się z obowiązującą ich odpowiedzialnością prawną i konsekwencjami negatywnych zachowań na przykładzie prawdziwych historii. Funkcjonariusz opowiadał także o hejcie i cyberprzemocy. Nie zabrakło także rad jak reagować na agresję słowną w sieci oraz jak chronić się przed tego typu zjawiskami.
Pomarańczowy Dzień – Dzień Walki z Depresją 🧡
25 lutego nasza szkoła wypełniła się pomarańczowym kolorem – symbolem energii, wsparcia i pozytywnego myślenia. Wspólnie obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, zwracając uwagę na to, jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne.
Podczas przerw rozbrzmiewała pozytywna muzyka, a na lekcjach rozmawialiśmy o tym, jak troszczyć się o swoje samopoczucie i gdzie szukać wsparcia w trudnych chwilach. Dodatkowo uczniowie mieli okazję wylosować inspirujące słowa z Słoika Dobrych Myśli, który wędrował po szkole, by każdy mógł zabrać ze sobą coś pokrzepiającego na resztę dnia.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i stworzenie wyjątkowej atmosfery! Niech dobre myśli i pozytywna energia zostaną z nami na dłużej. 🧡✨
3
Jak karnawał to karnawał ......
20 lutego 2025 roku w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas 0-III. Jak przystało na prawdziwą zabawę karnawałową, uczniowie przebrani byli w oryginalne i barwne stroje ulubionych bohaterów z bajek oraz filmów. Dla uczniów był przygotowany słodki poczęstunek. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał każdemu. Jak na karnawał przystało, było wesoło, głośno, radośnie i kolorowo!!!
12
Spotkanie autorskie z Panią Ewą Stadtmüller
19 lutego 2025 roku uczniowie klasy I, II i III z wychowawcami wybrali się do Publicznej Biblioteki w Ujanowicach na spotkanie z pisarką wielu opowiadań, bajek, baśni i wierszy. Pani Ewa przygotowała dla słuchaczy wiele atrakcji i niespodzianek. Podczas spotkania zapoznała dzieci ze swoją twórczością, opowiadała o swoich bohaterach za pomocą rekwizytów. Do swoich opowieści angażowała chętnych uczniów. Przywiezione zabawki, pacynki i rekwizyty ożywiły opowieści. Po spotkaniu uczniowie mogli zakupić książeczki ze specjalną dedykacją.
6
Walentynkowy zawrót głowy
Coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego stało się zachętą dla szkolnych wolontariuszy do przeprowadzenia akcji charytatywnej pt. Karta walentynkowa. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Dzięki zaangażowaniu i kreatywności damskiej części szkoły - czyli uczennic klas V-VIII powstały własnoręcznie wykonane i przede wszystkim oryginalne kartki walentynkowe, które zostały sprzedane a dochód przekazany na cele charytatywne.
„PIERWSZA POMOC JEST COOL - POMAGAJ, NIE STÓJ”
- 1
14 lutego w naszej szkole odbyła się lekcja dotycząca zasad udzielania pierwszej pomocy dla klas 0-3. Zajęcia te były częścią innowacji, która zaplanowana jest w bieżącym roku szkolnym. Uczniowie klasy VIII wraz z nauczycielem EDB przygotowali scenariusz zajęć, następnie przeprowadzili je w ramach tzw. lekcji od uczniów dla uczniów przeznaczonej dla dzieci z oddziału wczesnoszkolnego. Zajęcia opierały się głównie na odgrywaniu scenek, gdzie należało udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej w różnych sytuacjach.
Z wizytą w Republice Środkowoafrykańskiej
- 39
12 lutego gościliśmy w naszej szkole kleryka Michała Stańczyka, który to zabrał nas do odalonej od naszej szkoły o 5024 km Republiki Środkowoafrykańskiej, a dokładnie do placówki polskich misjonarzy.Była to doskonałą okazja, by zobaczyć jak żyją i pracują polscy misjonarze, z jakimi trudnościami się borykają, w jaki sposób starają się pomóc mieszkańcom. Zajrzeliśmy do miejscowego Kościoła Parafialnego św. Piotra, szpitala, gdzie pracują polscy wolontariusze, szkoły, odwiedziliśmy tradycyjną wioskę, poznaliśmy język sango, którym posługują się mieszkańcy. Uczniowie mięli możliwość założenia afrykańskiego stroju i obejrzenia tradycyjnego rękodzieła. To spotkanie z klerykiem Michałem na długo pozostanie w naszej pamięci, a pamiatką, która będzie nam o tym przypaminała, będzie podarowany szkole prezent- piękny obraz namalowany przez miejscowego afrykańskiego artystę.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Jak co roku w lutym, wszystkim a szczególnie uczniom przypomina się i zwraca uwagę na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. To właśnie dziś 11 lutego obchodzony jest w Europie i także w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji odbyła się prelekcja dotycząca zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu. Uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w teście znajomości zasad korzystania z Internetu, w którym zwycięzcą został Szymon Nawaleniec z klasy VII.
"Cuda niesłychane z patyczków wykonane" - konkurs
Trzy prace w kategorii budowle i makieta reprezentują naszą szkołę w III Powiatowym Konkursie Artystycznym "Cuda niesłychane z patyczków wykonane". Oczekujemy na wyniki i zapraszamy do galerii zdjęć z efektami prac naszych kreatywnych uczniów.
II miejsce w Gminnych Igrzyskach Dzieci w piłce siatkowej chłopców
- 5
Dzisiaj 10.02.2025r. o godz. 9:30 w Laskowej odbyły się zawody w piłce siatkowej chłopców i dziewcząt klas IV-VI. Nasi uczniowie bardzo dzielnie walczyli. Chłopcy uplasowali się na II miejscu, a dziewczęta na V. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zimowy TOR SENSORYCZNY
Tor sensoryczny to fantastyczny sposób na wszechstronny rozwój dziecka. Dzięki niemu dzieci mogą doskonalić swoje zmysły w zabawny i angażujący sposób. Mogły się o tym przekonać przedszkolaki oraz nasi pierwszoklasiści podczas zajęć z wychowania wizycznego. Sensoryczne ścieżki pomagają rozwijać:
-
Dotyk: Różnorodne faktury, takie jak miękkie tkaniny, szorstkie powierzchnie czy gładkie materiały, pozwalają dzieciom eksperymentować z dotykiem.
-
Równowaga: Różne elementy toru, takie jak belki, stopnie czy chwiejące się powierzchnie, pomagają w rozwijaniu zmysłu równowagi i koordynacji ruchowej.
-
Propriocepcja: Części toru, które wymagają większego wysiłku fizycznego, pomagają dzieciom zrozumieć, jak ich ciało porusza się w przestrzeni.
-
Wzrok: Kolorowe i kształtne elementy toru pomagają w rozwijaniu zmysłu wzroku.
Takie zabawy wspierają rozwój motoryki małej i dużej, a także koordynacji, koncentracji oraz kreatywności dziecka.
29-
Archiwum Aktualności