• Dzień Otwarty w limanowskim Ekonomie

          • W odpowiedzi na zaproszenie dyrekcji Zespołu Szkół nr 1 w Limanowej uczniowie klasy 8 udali się na wyjazd aby lepiej zapoznać się z możliwościami kształcenia we wszystkich typach szkól  znajdujących się w ofercie edukacyjnej limanowskiego Ekonoma. Starsi koledzy oprowadzi naszych przyszłych absolwentów po specjalistycznych pracowniach przedmiotowych i zawodowych. Była to świetna możliwość do poznania bazy dydaktycznej szkoły i wszystkich oferowanych kierunków kształcenia.

        • IV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla dzieci „ Na początku była miłość – moja rodzina”
          • IV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla dzieci „ Na początku była miłość – moja rodzina”

          • Uczniowie klas I – III wzięli udział w IV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla dzieci „ Na początku była miłość – moja rodzina”. Celem konkursu było zachęcenie rodziców i wychowawców do rozmów z dziećmi na temat wartości rodziny w ich życiu, podkreślenie znaczenia rodziców i rodziny w kształtowaniu osobowości każdego człowieka oraz rozwijanie talentów plastycznych dzieci. Prace plastyczne są ciekawe, oryginalne, wyklejanki, farba, kredka. Wszyscy uczniowie klas I – III wzięli udział w tym konkursie. Zostało wysłanych 14 prac na adres organizatora konkursu. Życzymy powodzenia.

          • " Malować jak...Matejko"

          • To już kolejna edycja konkursu plastycznego, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Tym razem inspiracją  stały się legendy z terenu Gminy Laskowa. Wśród bohaterów znaleźli się: Św. Katarzyna, topielec, duchy zmarłych, zjawiska nadprzyrodzone, niewytłumaczalne dla ludzkiego rozumu. Konkurs ten, to nie tylko doskonała okazja, by wykazać się talentem malarskim, ale i lekcja historii , by poznać chociaż ułamek naszej kultury ludowej.

          • " Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy"

          • Niezwykłym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły cieszył się konkurs zorganizowany przez KRUS, a popularyzujący bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na ten temat. Na przyniesionych przez uczniów pracach dostrzec mogliśmy zaproponowane przez uczniów sposoby zapobiegania upadkom podczas pracy i przebywania w gospodarstwie rolnym. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem ich wiedzy i pomysłowości z jaką wykonali swoje prace.

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY I DZIEŃ LASÓW

          • 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem. Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej, od tego dnia dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich i związany był kiedyś z Jarymi Godami, czyli cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej. Dawniej Marzanna uosabiała boginkę śmierci, którą należało wynieść ze wsi i utopić bądź spalić. Wierzono, że symboliczne zabicie postaci uosabiającej śmierć zapewni powrót życia (wiosny) i przyniesie urodzaj na cały nadchodzący rok. Obecnie Marzanna nie uosabia już śmierci, a raczej zimę, którą wyprasza się w dosadny sposób, aby zrobić miejsce wiośnie.

            21 marca jest też od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające zwrócić uwagę na lasy i ich problemy. Zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich.

            Tylko ludzie kochający przyrodę i rozumiejący jej wartość będą w stanie skutecznie ją chronić.

             

            https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pierwszy-dzie%C5%84-wiosny.jpg

            Obejrzyjcie

            https://view.genial.ly/6059a0cb377a190d06df3931/presentation-zwiastuny-wiosny

            https://www.youtube.com/watch?v=QRdieom4E6k&t=2s

            https://www.youtube.com/watch?v=jvgGzXsa5pw

             

        • Wiosenny Festiwal Przyrodniczy
          • Wiosenny Festiwal Przyrodniczy

          • 16 marca 2022 r. w naszej szkole odbył się pokaz doświadczeń chemicznych przygotowany w ramach Wiosennego Festiwalu Przyrodniczego. Zostały wykonane ciekawe i bezpieczne eksperymenty, które można wykonać z łatwo dostępnych substancji. Uczniowie mogli pomagać w wykonywaniu doświadczeń, co niewątpliwie było dla nich dodatkową atrakcją. Pokaz zorganizowano dla wszystkich uczniów, aby rozbudzić w nich ciekawość, zachęcić do zdobywania wiedzy chemicznej  oraz pokazać piękno, mądrość i niezliczone tajemnice, jakie kryje ta dziedzina nauk przyrodniczych. Eksperymenty pozwalają uczniom na wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce oraz uczą cierpliwości i koncentracji. Pozwalają na odkrywanie świata przez własne doświadczenia w myśl powiedzenia: „Powiedź mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”

          • Gminne zmagania z polską ortografią.

          • O tym, jak trudna jest polska ortografia wie każdy, kto chociaż raz próbował się z nią mierzyć. Reguły, zasady, wyjątki , to dopiero początek, a jeżeli dodamy do tego interpunkcję - poprawny zapis staje się nie lada wyzwaniem. 10 marca swoje wiadomości z ortografii postanowili sprawdzić uczniowie klasy IV- Julia Pławecka i Szymon Nawalaniec, który reprezentowali naszą szkołę podczas Gminnego Konkursu Ortograficznego w Laskowej. Serdecznie gratulujemy odwagi i życzymy dalszych sukcesów.

          • Wolontariat pamięta o misjach.

          • Kto z nas nie lubi babeczek i ciasteczek? Słodkie wypieki przygotowane przez nasze wolontariuszki sprzedawane były z myślą o dzieciach w Papua- Nowa Gwinea. Cała kwota ze sprzedaży wypieków przekazana została na ręce księdza misjonarza M. Wróbla - naszego rodaka z Jaworznej. W ramach wdzięczności za okazane serce, ksiądz Marcin podczas pobytu w Polsce zgodził odwiedzić się naszą sechlanską społeczność szkolną i opowiedzieć o swojej misynej pracy. Nie zabrakło informacji geograficznych, ciekawostek kulturowych, nagrań i mnóstwa zdjęć prezentujących życie codzienne i religijne mieszkańców Papua - Nowa Gwinea. Zapraszamy do galerii zdjęć.

        • Pomoc Ukrainie!
          • Pomoc Ukrainie!

          • Stan wojenny na Ukrainie szybko zmobilizował szkolnych wolontariuszy do przeprowadzenia zbiórki pieniędzy, które zostały w całości przeznaczone na zakup artykułów higienicznych codziennego użytku dla dorosłych i dzieci oraz artykułów pierwszej pomocy (leki, opatrunki). Zebrane dary będą przekazane przez Urząd Gminy Laskowa do naszych rodaków przebywających na Ukrainie - ks. Bukowca i siostry Szarytki B. Hojda.

          • Sukces naszej uczennicy w XVI Gminnym Konkursie Recytatorskim.

          • Sukcesem zakończył się udział naszych uczniów w XVI Gminnym Konkursie Recytatorskim " Rodzina w poezji" . Uczennica naszej szkoły- Julia Augustyn zajęła II miejsce w kategorii klas starszych. Naszą szkołę w tym roku reprezentowali: Elżbieta Jonik, Maksymilian Pajor, Ania Pajor, Julia  Pławecka, Marta Zelek i Julia Augustyn.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.