• Sprzątamy dla Polski

          • 22 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi nasi uczniowie wzięli udział w akcji „Sprzątamy dla Polski”. Patronat nad tym przedsięwzięciem objęli m.in. Prezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji i Nauki.

            Celem akcji była nie tylko troska o środowisko naturalne w naszej najbliżej okolicy poprzez jej posprzątanie, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Dzięki konkretnym działaniom zwracamy uwagę społeczeństwa na ważny temat, jakim niewątpliwie jest ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności młodego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko.

        • Dzień Ziemi 2022
          • Dzień Ziemi 2022

          •   

            W latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych obrońcy środowiska ogłosili dzień 22 kwietnia Dniem Ziemi. Obchody tego dnia z czasem przyjęły się w innych krajach. W Polsce po raz pierwszy zorganizowano je w 1990 roku. Dziś jest to święto międzynarodowe. Ludzie na całym świecie łącza, się w obronie największego wspólnego dobra - domu całej ludzkości - planety Ziemi.


            Przygotowania do Dnia Ziemi w naszej szkole  trwały od pewnego czasu. Powstały listy dla Ziemi, plakaty , pokolorowano i połączono puzzle tworzące plansze na dzisiejsze święto, przygotowano gazetkę. Dzisiaj posprzątaliśmy naszą „ małą Ojczyznę” ,  ubraliśmy się w kolory Ziemi, wzięliśmy udział EKOfestonie, czyli ogólnopolskim festiwalu ekologii w największym plenerze świata czyli w Internecie oraz po długiej dyskusji ustaliliśmy  co warto zrobić dla naszej planety.

            Oto nasze pomysły:
            – ograniczyć nieprzemyślane zakupy, które często przyczyniają się do zwiększenia ilości śmieci,
            – używać wielorazowych toreb podczas robienia zakupów, segregować odpady,
            – wybierać produkty w szklanych i papierowych opakowaniach,
            – ograniczyć spożycie mięsa,
            – zainwestować w butelki i/lub dzbanki z filtrem, co pozwoli ograniczyć nam kupowanie wody w plastikowych butelkach,
            – zanim coś wyrzucimy i kupimy nowe, spróbujmy naprawić sprzęt, ubrania czy narzędzia,
            – wybrać komunikację miejską albo rower zamiast samochodu,
            – zakręcić kran w czasie mycia zębów,
            – korzystać ze zmywarki, dzięki czemu zaoszczędzimy wodę.

        •  Akademia z okazji "Poranka Wielkanocnego"
          • Akademia z okazji "Poranka Wielkanocnego"

          • W dniu 21 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Świąt Wielkanocnych pt. "Uwierz w Zmartwychwstałego Chrystusa". W występ zaangażowali się uczniowie klasy 6, 7 i 8. Głównym przesłaniem przedstawienia było podkreślenie, że to dzięki osobie Jezusa, Jego ofierze na krzyżu i Zmartwychwstaniu każdy z nas uzyskał nadzieję na nasze osobiste Zmartwychwstanie. Podczas akademii została przedstawiona także scenka pt. "Jezus uwalnia od grzechów", która miała charakter profilaktyczny, aby chronić dzieci i młodzież przed różnymi uzależnieniami.

        • Konkurs filmowy „BE.ECO”
          • Konkurs filmowy „BE.ECO”

          • Konkurs Filmowy dla uczniów szkół podstawowych zorganizowany został przez Fundację Digital University w ramach I edycji projektu edukacyjnego „BE.ECO”.  Celem konkursu było promowanie zagadnień ochrony środowiska oraz postaw ekologicznych wśród uczniów, a także inspirowanie dzieci i młodzieży do głębszego zainteresowania się tematyką ekologii oraz wdrażania zachowań pro środowiskowych w życiu codziennym. W ramach konkursu uczniowie przygotowali krótkie filmy wideo zachęcające do świadomego podejmowania eko działań w domu, szkole oraz w społeczności lokalnej, pokazując jak sami wdrażają te działania w swoim życiu. Ocenie podlegało 110 prac ( prace konkursowe można obejrzeć tu: Prace konkursowe – #Be.Eco (beeco.edu.pl), które zakwalifikowały się do konkursu, a poziom filmów był bardzo wyrównany. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością i świetnie sprostali zadaniu.. Naszą szkołę reprezentowały 3 filmy autorstwa Julii Augustyn, Karola Augustyna i Ani Jonik .

            Wielkie brawa dla wszystkich uczestników konkursu!

            Oto filmy:

        • WIZYTA W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W UJANOWICACH
          • WIZYTA W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W UJANOWICACH

          • W dniu 07.04. 2022 r. klasy I, II i III zostały zaproszone wraz z panią dyrektor mgr Marią Drożdż  i wychowawcami na przedstawienie teatralne „W głowie się nie mieści” w wykonaniu pensjonariuszy ŚDS. W śmieszny sposób przy muzyce recytowano wiersze Jan Brzechwy i Juliana Tuwima. Przedstawienie podobało się dzieciom i cała scenografia. Na koniec pensjonariusze częstowali nasze pociechy cukierkami. Potem nastąpiło zwiedzanie ŚDS, oglądanie wszystkich pracowni i wspaniałych prac wykonanych przez pensjonariuszy. DZIĘKUJEMY ZA ZAPRASZENIE!

        • W świecie magii
          • W świecie magii

          • Dnia 7 kwietnia w naszej szkole miało spotkanie z iluzjonistą. Uczniowie bardzo chętnie przenieśli się w świat baśni, czarów i magii. Odwiedziny prawdziwego magika, to bez wątpienia wielka atrakcja. Podczas występu, uczniowie zapraszani byli na scenę, aby pomóc czarodziejowi wykonywać tajemnicze ruchy, dzięki którym niemożliwe staje się możliwe. Zabawa w czarowanie wszystkim bardzo się podobała, szczególnie pełniąc rolę asystenta profesjonalnego iluzjonisty. Każdy ochotnik otrzymał duże brawa od publiczności oraz drobny upominek od magika.

          • WHO - Światowy Dzień Zdrowia 2022 – „Nasza planeta, nasze zdrowie” (Our planet, our health)

          • Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie świat, w którym czyste powietrze, woda i żywność są dostępne dla wszystkich? Gdzie gospodarki koncentrują się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu? Gdzie w miastach można mieszkać, a ludzie mają kontrolę nad swoim zdrowiem i zdrowiem planety?

            Decyzje polityczne, społeczne i handlowe napędzają kryzys klimatyczny i zdrowotny. Ponad 90 procent ludzi oddycha niezdrowym powietrzem spowodowanym spalaniem paliw kopalnych. W ogrzewanym świecie komary roznoszą choroby dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i wpływają na ich zdrowie. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne zalegające na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór, trafiły do ​​naszego łańcucha pokarmowego. Przemysł produkujący ultra przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędza falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych.

            Pandemia ujawniła słabości we wszystkich obszarach społeczeństwa i podkreśliła pilną potrzebę stworzenia zrównoważonych „społeczeństw dobrobytu”, zaangażowanych w osiągnięcie sprawiedliwości społecznej i zdrowia teraz i dla przyszłych pokoleń bez naruszania limitów ekologicznych. Obecny model gospodarki prowadzi do niesprawiedliwego podziału dóbr, dochodów, bogactwa i władzy. Gospodarka dobrobytu ma na celu dobro człowieka, równość i zrównoważony rozwój ekologiczny. Cele te przekładają się na długoterminowe inwestycje, budżet dobrobytu, ochronę socjalną, strategie prawne i podatkowe. Przerwanie cyklów niszczących planetę i destrukcji zdrowia ludzkiego wymaga działań legislacyjnych, reform korporacji i wsparcia jednostek oraz zachęcania ich do dokonywania zdrowych wyborów.

            W ramach kampanii „Nasza planeta, nasze zdrowie” WHO będzie zachęcać rządy i opinię publiczną do dzielenia się historiami kroków i inicjatyw jakie podejmują, aby tworzyć społeczeństwa dobrobytu, chronić planetę oraz nasze zdrowie.

            Źródło: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022

          • WIOSENNY FESTIWAL PRZYRODNICZY

          • W poszukiwaniu wiosny - wycieczki

            W tym roku wiosna budzi się powoli. Stęsknieni za promieniami słońca, ciepłym deszczem, delikatnymi podmuchami wiatru, niosącymi wiosenne zapachy, uczniowie naszej szkoły już od początku marca  szukali oznak wiosny w najbliższym otoczeniu. Wszystkim zaobserwowanym zwiastunom robili zdjęcia a przy pomocy nauczyciela biologii uczyli się ich nazw . Podziwiali również dywany mchów i zwrócili uwagę na porosty jako wskaźniki powietrza, gdyż mówiliśmy o nich na lekcjach biologii . Oto efekty naszych poszukiwań - obejrzycie album „ Szukamy wiosny - zwiastuny".

             

          • WIOSENNY FESTIWAL PRZYRODNICZY - Ukwiecanie szkoły

          • 31 marca uczniowie klasy VIII w ramach Wiosennego Festiwalu Przyrodniczego przeprowadzili akcję ukwiecania szkoły. Uczniowie  przygotowali sadzonki roślin doniczkowych- zielistek i sansewierii, poznali ich właściwości, a następnie pod czujnym okiem Pani Dyrektor zasadzili. Rośliny doniczkowe przyozdobiły dolny korytarz oraz sale lekcyjne.