• Spotkanie z policjantem
          • Spotkanie z policjantem

          • 15 września odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielem KPP w Limanowej. Była to doskonała okazja, by najmłodszym uczniom naszej szkoły przypomnieć zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i przestrzec przed niebezpieczeństwami, na które mogą być narażone dzieci. Uczniowie naszej szkoły żywo reagowali na słowa policjanta, aktywnie uczestnicząc w dyskusji, zadając jednocześnie wiele pytań dotyczących pracy policji. Interesowało ich także to, jaką drogę musi przebyć młody człowiek, by zostać policjantem.

        • Wycieczka do Krakowa
          • Wycieczka do Krakowa

          • Rok szkolny 2021/2022 uczniowie naszej szkoły rozpoczęli bardzo aktywnie. Już 8 września wybrali się na wycieczkę do Krakowa w ramach projektu „ Małopolska Olimpiada Frekwencji”. Pierwszym etapem naszej podróży była wizyta w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z historią polskiej bankowości, przybliżona im została historia pieniądza od początków polskiej państwowości. Na udostępnionej zwiedzającym ekspozycji uczniowie mogli obejrzeć wzory monet i banknotów zarówno tych, które weszły do obiegu jak i wersje kolekcjonerskie- limitowane. Ogromne wrażenie wywarły na uczniach eksponaty zebrane w Muzeum Lotnictwa. Samoloty, elementy wyposażenia, stroje pilotów, dokumenty przybliżyły historię światowego i polskiego lotnictwa od jego początków po czasy nam współczesne. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Późnym popołudniem na zmęczonych Lae zadowolonych uczniów czekał pyszny obiad.

        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22
          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22

          • 1 września w murach naszej szkoły spotkali się nauczyciele, rodzice, uczniowie, pracownicy szkoły, by wspólnie rozpocząć nowy rok szkolny 2021/2022. Spotkanie rozpoczęła uroczysta akademia pełna ciepłych wakacyjnych wspomnień i zapewnień, że dla wszystkich rozpoczyna się wspaniały, chociaż pełen wyzwań, czas. W tym tak szczególnym dniu nie zapomniano również o rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W kolejnej części uroczystości starsi koledzy powitali pierwszoklasistów, którzy w tym dniu uroczyście ślubowali, że będą dobrymi Polakami i uczniami naszej szkoły.  Dzieci zostały obdarowane prezentami zarówno przez rodziców jak i starszych kolegów i koleżanki. Świadectwem tej wyjątkowej chwili są dyplomy wręczone dzieciom przez p. dyrektor mgr M. Drożdż. Po ślubowaniu pierwszaków, życzenia pomyślności, wytrwałości i wielu sukcesów dla nauczycieli i uczniów złożyła pani Dyrektor, która oficjalnie rozpoczęła nowy rok szkolny.

        • „Szczęśliwej drogi już czas.."
          • „Szczęśliwej drogi już czas.."

          • Nie ma w szkolnym kalendarzu drugiego takiego dnia jak ten, kiedy kończy się rok szkolny, a następnego dnia rozpoczynają się wakacje. Po całorocznej, ciężkiej pracy wszystkim się należy zasłużony odpoczynek. Jednak dla uczniów klasy ósmej dzień 25 czerwca 2021 r. było ostatnim dniem w szkole. Byli już nie uczniami ale absolwentami szkoły, w której spędzili ostatnie dziewięć lat swojego życia. W tym ostatnim swoim wystąpieniu słowa podziękowania i wdzięczności za przekazaną wiedzę, trud, poświęcenie, cierpliwość i wyrozumiałość kierowali w stroną rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.

            W tak ważnym dniu najlepsi uczniowie odebrali nagrody za wyniki w nauce, wzorową frekwencję, wyniki w czytelnictwie, udział w konkursach.

             

            W roku szkolnym 2020/ 2021 naukę w Szkole Podstawowej w Sechnej  ukończyli:

            Adrian Filipek, Adam Grzegorzek, Kamil Grzegorzek, Adam Janus, Michał Joniec, Jolanta Jonik, Kamil Kiławiec, Adrian Orzeł, Michał Pajor, Tomasz Pajor, Jakub Woźniak i Iwona Zabrzeńska.

             

            Naszym Absolwentom życzymy realizacji planów, spełnienia najskrytszych marzeń i wszystkiego naj...naj...naj.

          • Kampania "Bezpieczny Wypoczynek - ochrona przed kleszczami"

          • Szanowni Państwo,

            Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie przy współpracy z Nadleśnictwem Gorlice - Lasy Państwowe zainicjowała kampanię edukacyjno - informacyjną pn. "Bezpieczny wypoczynek" mającą na celu podniesienie poziomu wiedzy mieszkańców Małopolski w zakresie bezpiecznego wypoczynku na świeżym powietrzu.

             

            Na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Limanowej: https://www.gov.pl/web/psse-limanowa (zakładka Aktualności > Akcje, kampanie, projekty) oraz FB będą zamieszczane materiały kampanijne skierowane do osób korzystających z uroków natury.

            Kampanię rozpoczęto od tematyki związanej z kleszczami, sukcesywnie będą dodawane kolejne materiały edukacyjne otrzymane z WSSE w Krakowie (m.in. na temat wścieklizny, roślin trujących, bezpiecznego grzybobrania).

            Zapraszamy do zapoznania się z materiałami.

        • Program "Trzymaj Formę"
          • Program "Trzymaj Formę"

          • Dbanie o sprawność fizyczną i sylwetkę w czasie pandemii jest bardzo ważne. W tym roku szkolnym w ramach programu "Trzymaj Formę" zostały podjęte w naszej szkole następujące działania: Wychowawcy klas VI, VII i VIII przeprowadzili lekcje wychowawcze - Czy wiesz co jesz?, Sport radością życia, Światowy Dzień Zdrowia - prezentacja. W klasach VI i VII został zorganizowany konkurs on- line " Ruch to zdrowie". Uczniowie nadsyłali filmiki jak aktywnie spędzają czas. Najlepsze filmiki zostały nagrodzone.  W ramach lekcji wychowania fizycznego raz w tygodniu uczniowie  brali udział w marszobiegach terenowych. Z okazji Dnia Dziecka został zorganizowany piknik w malowniczej części Sechnej. Po godzinnym marszu krętymi górzystymi drogami uczniowie dotarli  na wyznaczone miejsce, gdzie po spożyciu zdrowego posiłku wzięli udział w zawodach klasowych w piłce nożnej. Za udział w programie "Trzymaj Formę" szkoła otrzymała certyfikat.

        • "Akademia pierwszej pomocy"
          • "Akademia pierwszej pomocy"

          • Uczniowie klasy ósmej oraz nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa w czerwcu przeprowadzili projekt edukacyjny o nazwie „Akademia pierwszej pomocy” z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

             Projekt przeznaczony był dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Również grupa wiekowa napotkać może na sytuacje, w których potrzebna będzie znajomość podstaw w udzielaniu pomocy drugiemu. Niezmiernie ważne jest aby umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach kształtować od najmłodszych lat. Warto znać podstawowe zasady działania podczas wypadków, na które napotykamy w życiu codziennym – tak, aby pomagać a nie szkodzić.

            Celem projektu było:

            • kształtowanie świadomości i postaw dzieci sprzyjających bezpieczeństwu własnemu i innych oraz przygotowanie dzieci do racjonalnych zachowań w przypadku zagrożeń;
            • zdobywanie wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej;
            • kształtowanie postaw prospołecznych

            Projekt miał charakter ćwiczeniowy uczniowie klasy ósmej na lekcjach ćwiczyli umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz wykonali prezentację. Następnie  przedstawili  efekty swojej pracy najmłodszym kolegom:

            -zasady korzystania z numeru alarmowego

             -sposób  postepowania w sytuacjach zagrożenia

            - udzielanie pierwszej pomocy przy: krwawieniu, złamaniu, oparzeniu, omdleniu

            -jak przetrwać w upalne dni?

            - bezpiecznie podczas wypoczynku nad wodą

            W trakcie pokazu zadawane były pytania a za prawidłowe odpowiedzi dzieci otrzymywały nagrody.

            Zachęcam  do obejrzenia galerii zdjęć

          • Wyjazd do Smykolandii

          • Dnia 9 czerwca z okazji Dnia Dziecka dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz z klas I-III pojechały na wycieczkę do Smykolandii. Wesoło bawiły się korzystając z różnorodnych atrakcji: toru przeszkód, spinera, toru saneczkowego, zjeżdżalni, tunelów, tyrolki i innych.

        • Dzień Języków Obcych
          • Dzień Języków Obcych

          • O tym jak ważna jest nauka języka obcego w dzisiejszych czasach uczniowie naszej szkoły wiedzą nie od dziś. W tym roku szkolnym w ramach Dnia Języków Obcych został zorganizowany Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych dla uczniów szkół w Ujanowicach, Sechnej, Krosnej i Żmiącej oraz Great Britain Quiz - konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii dla uczniów szkoły w Sechnej .

            Obydwa konkursy pozwoliły wykazać się uczniom wiedzą nie tylko z zakresu kultury czy geografii krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych ale również z zakresu tradycji i historii wskazanego obszaru językowego. Spośród wszystkich uczestników wyłoniono osoby o najobszerniejszej wiedzy.

            W konkursie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych wzięło udział 24 uczniów z klas 7 i 8.

            Największą wiedzą na ten temat w naszej szkole wykazał się Kacper Kiławiec z klasy 7.

            W konkursie Great Britain Quiz wzięli udział wszyscy uczniowie kl. IV - VIII. W każdej klasie wyłoniono osobę z największą liczbą uzyskanych w quizie punktów. Gratulacje otrzymują:

            Wojciech Zelek - kl. 4, Bartłomiej Pajor - kl. 5, Natalia Zelek - kl. 6, Julia Augustyn  - kl. 7, Kamil Kiławiec - kl. 8

            Serdecznie gratulujemy!

        • Święto Patronki Szkoły
          • Święto Patronki Szkoły

          • W tym roku szkolnym uczniowie w nieco inny sposób uczcili Dzień Patrona szkoły. W klasach 0 – III został  ogłoszony konkurs plastyczny pt. „ Portret Świętej Jadwigi”. Prace wykonali: kl. 0: Zofia Pławecka, Martynka Maciaś, Zofia Pajor.  Kl. I: Maksymilian Pajor, Elżbieta Jonik, Maksymilian Pławecki, Szymon Joniec, Julia Nawalaniec. kl. II: Natalia Maciaś, Nikola Nowak, kl. III: Joanna Bednarek, Wojciech Jonik, Szymon Nawalaniec, Ania Pajor, Julia Pławecka, Gabriela Nowak. Wszystkie prace plastyczne zostały wywieszone na gazetce, a uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

            Każdy z nas ma swoją ulubioną postać z historii, która nas fascynuje albo nawet zadziwia swoją niezwykłą postawą życia. Na szczególną uwagę na pewno zasługuje nasza Patronka szkoły św. Jadwiga Królowa, która jest dla nas wszystkich niedoścignionym wzorem postawy miłości i miłosierdzia. 

            Zapraszamy Was do poznania św. Jadwigi jako Tej, która ponad wszystko ceniła sobie miłość do drugiego człowieka.

            Pierwsze zapraszam do oglądnięcia filmiku - tutaj link - https://www.youtube.com/watch?v=ZyhH-KqZ11Y

            Teraz zapraszamy do zabawy w układanie puzzli z postacią św. Jadwigi - https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/250445-%C5%9Bw-jadwiga-kr%C3%B3lowa

            A na koniec wspólne zaśpiewajmy piosenkę o Królowej Jadwidze - tutaj link - https://www.youtube.com/watch?v=jyQhxwMrzYQ

            Niech św. Jadwiga będzie zawsze dla nas wzorem i przykładem miłości Boga i bliźniego :)

        • GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „ ZABAWY Z ORTOGRAFIĄ”
          • GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „ ZABAWY Z ORTOGRAFIĄ”

          • XVII edycji Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego  przyświecało motto: „ Źle mówić lub pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali. Język smuci się, choruje, gdy ludzie źle o nim mówią lub piszą”.  Janusz Korczak

            Konkurs odbył się 08. 06. 2021 r. w zmienionej formie w związku z obostrzeniami COVID  - 19. Dzień wcześniej został dostarczony do szkoły pakiet zawierający zestaw zadań do wykonania. Zadania wykonywali: Julia Pławecka, Szymon Nawalaniec. Konkurs obejmował umiejętność poprawnego pisania pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym i kaligraficznym. Uczniowie pisali dyktando, rozwiązywali zagadki i wykonywali inne zadania ortograficzne. Wcale nie były łatwe. Uczniowie otrzymają nagrody i dyplomy uczestnictwa. GRATULUJEMY!

        • Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego
          • Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego

          • 5 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jest to najważniejsze i najszerzej obchodzone i jedno z najstarszych świąt ekologicznych . Zostało ustanowione w 1972 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Co roku obchody organizowane są w ponad 100 krajach, w tym także w Polsce.

            Światowy Dzień Ochrony Środowiska ma na celu uświadomić nam główne problemy ekologiczne naszych czasów oraz zachęcić do poszukiwania na nie rozwiązań. 

            Tegoroczne obchody koncentrują się na ochronie różnorodności biologicznej, przede wszystkim zaś dzikiej przyrody i zagrożonych gatunków zwierząt, padających coraz częściej łupem kłusowników. Tego dotyczy Konwencja Waszyngtońska CITES, która reguluje międzynarodowy handel okazami niektórych gatunków zwierząt i roślin, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi. Obchody organizowane są w ponad 100 krajach i odbywają się pod hasłem „Go Wild for Life” („Bądź dziki - dla życia”).

            Do obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska może przyłączyć się każdy, nawet gdy nie może uczestniczyć w organizowanych z tej okazji wydarzeniach. Wystarczy samemu podjąć działania, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego, na przykład posprzątać okolicę, posadzić drzewo czy skorzystać z roweru zamiast samochodu.

            Zapraszam Was do obejrzenia filmu "S.O.S. Ziemia" ("Home”) https://www.youtube.com/watch?v=XRk1nTMsu50

            To niesamowita podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju... Podróż przez wszystkie kontynenty, której celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne. Efekt przewracającego się domina klęsk ekologicznych może zapoczątkować katastrofalne konsekwencje. Film "S.O.S. Ziemia" ("Home”) to ostrzeżenie przed zagładą, to wołanie naszej Planety o ratunek…

            5 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jest to najważniejsze i najszerzej obchodzone i jedno z najstarszych świąt ekologicznych . Zostało ustanowione w 1972 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Co roku obchody organizowane są w ponad 100 krajach, w tym także w Polsce.

            Światowy Dzień Ochrony Środowiska ma na celu uświadomić nam główne problemy ekologiczne naszych czasów oraz zachęcić do poszukiwania na nie rozwiązań. 

            Tegoroczne obchody koncentrują się na ochronie różnorodności biologicznej, przede wszystkim zaś dzikiej przyrody i zagrożonych gatunków zwierząt, padających coraz częściej łupem kłusowników. Tego dotyczy Konwencja Waszyngtońska CITES, która reguluje międzynarodowy handel okazami niektórych gatunków zwierząt i roślin, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi. Obchody organizowane są w ponad 100 krajach i odbywają się pod hasłem „Go Wild for Life” („Bądź dziki - dla życia”).

            Do obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska może przyłączyć się każdy, nawet gdy nie może uczestniczyć w organizowanych z tej okazji wydarzeniach. Wystarczy samemu podjąć działania, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego, na przykład posprzątać okolicę, posadzić drzewo czy skorzystać z roweru zamiast samochodu.

            Zapraszam Was do obejrzenia filmu "S.O.S. Ziemia" ("Home”) https://www.youtube.com/watch?v=XRk1nTMsu50

            To niesamowita podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju... Podróż przez wszystkie kontynenty, której celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne. Efekt przewracającego się domina klęsk ekologicznych może zapoczątkować katastrofalne konsekwencje. Film "S.O.S. Ziemia" ("Home”) to ostrzeżenie przed zagładą, to wołanie naszej Planety o ratunek…

        • Program "Akademia Bezpiecznego Puchatka"
          • Program "Akademia Bezpiecznego Puchatka"

          • Pomimo pandemii pierwszoklasiści z naszej szkoły również i w tym roku brali udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Obejmował on tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Na koniec programu uczniowie klasy I wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa, który weryfikował zdobytą przez dzieci wiedzę. Wszyscy uczniowie napisali test bezbłędnie i dzięki temu nasza szkoła otrzymała certyfikat.

        • Projekt : „Ciekawe oblicza światła”
          • Projekt : „Ciekawe oblicza światła”

          • W maju uczniowie klasy ósmej oraz chętni z klasy siódmej wzięli udział w projekcie z fizyki.

            Projekt polegał na:

            - zaobserwowaniu w swoim otoczeniu zjawiska odbicia i załamania światła;

            - zrobieniu zdjęć

            - wymyśleniu ciekawych tytułów do zrobionych zdjęć

            Z wykonanych zdjęć powstała ciekawa galeria zachęcam do jej obejrzenia.

          • Szkolny piknik klas 4-8

          • Błękitne niebo, słońce, wysoka temperatura, piękno przyrody- czego można chcieć więcej. Po długich miesiącach spędzonych na zdalnym nauczaniu z dala od kolegów i koleżanek, wreszcie mogliśmy odetchnąć świeżym powietrzem i wspólnie spędzić czas.

            Dzień Dziecka świętowaliśmy na pikniku. Czas spędzaliśmy na rozmowach i konkurencjach sportowych. Nie zabrakło również ogniska i pieczenia kiełbasy. A wszystko to w pięknym otoczeniu wiosennej przyrody.

        • Światowy Dzień Bez Tytoniu – 31 maja
          • Światowy Dzień Bez Tytoniu – 31 maja

          • Święto to zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization – WHO) celem zwrócenia uwagi na powszechny problem uzależnienia od nikotyny oraz szkodliwość palenia tytoniu.

            W bieżącym roku WHO uruchomiła roczną kampanię pod hasłem Światowego Dnia Bez Tytoniu 2021 – „Zobowiąż się do rzucenia palenia”. Celem kampanii jest umożliwienie użytkownikom tytoniu podjęcia próby rzucenia palenia poprzez rozszerzenie istniejących usług (porady pracowników służby zdrowia i bezpłatne krajowe linie rzucania palenia) oraz  

            uruchomienie innowacyjnych usług, takich jak Florence - pierwszy cyfrowy pracownik służby zdrowia WHO, oraz programy wsparcia chatbotów na WhatsApp i Viber. 

             

            Szkody związane z używaniem tytoniu są dobrze znane. Tytoń powoduje 8 milionów zgonów każdego roku. Kiedy pojawiła się wiadomość, że palacze są bardziej narażeni na ciężką chorobę z powodu COVID-19 w porównaniu z osobami niepalącymi, skłoniło to miliony palaczy do rzucenia palenia. Spośród 1,3 miliarda użytkowników tytoniu na całym świecie 60%  (780 milionów) wyraziło chęć rzucenia palenia, ale tylko 30% ma dostęp do narzędzi, które pomogą im pokonać uzależnienie. Rezygnacja może być utrudniona z uwagi na dodatkowy stres społeczny i ekonomiczny, który pojawił się w wyniku pandemii. 

             

            Istnieje wiele różnego rodzaju powodów, dla których warto rzucić palenie. Przede wszystkim rzucenie palenia przynosi korzystne zmiany zdrowotne:

            • w ciągu 20 minut spada tętno i ciśnienie krwi
            • po 12 godzinach poziom tlenku węgla we krwi spada do normy
            • w okresie 2 - 12 tygodni poprawia się krążenie i poprawia się czynność płuc
            • w ciągu 1 - 9 miesięcy zmniejsza się kaszel i duszność
            • po 1 roku ryzyko choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u palacza
            • w ciągu 5 - 15 latach ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej
            • po 10 latach ryzyko raka płuc jest o około połowę niż u palacza, a ryzyko raka jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza, szyjki macicy i trzustki spada
            • po 15 latach ryzyko choroby niedokrwiennej serca jest takie, jak u niepalących.

            Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko wielu chorób związanych z biernym paleniem u dzieci (choroby układu oddechowego, infekcja ucha), trudności z zajściem w ciążę, przedwczesnych porodów, dzieci o niskiej masie urodzeniowej i poronienia.

            Źródło: https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2021

        • Konkurs SKO - etap szkolny
          • Konkurs SKO - etap szkolny

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym SKO "Warto oszczędzać w SKO w Banku Spółdzielczym w Limanowej". Młodsi stworzyli plakat o tematyce „Bank moich marzeń” (klasy 1-3): Julia Pławecka, Elżbieta Jonik, Wojciech Jonik, Maksymilian Pajor, Gabriela Nowak i Nikola Nowak, a starsi grę planszową o oszczędzaniu (klasy 4-8): Amelia Oleksy, Julia Augustyn, Edyta Orzeł, Bartłomiej Pajor. Prace zostały wysłane na dalszy etap.

            Życzymy powodzenia i zdobycia cennych nagród!

            Prace konkursowe ucznów.